KUZU KİN KUSTU – AKINCI KINADI!

Daha önce Türkiye’de kendisine yumurta atan üniversite öğrencilerine terörist diyen AKP milletvekili Burhan Kuzu bu seferde Türkiye ile eşit ilişki talebini dile getiren Akıncı’ya ve Kıbrıslı Türklere kin kustu. Bir TV programında konuşan Kuzu “belli ki sende yamukluk var”, “Cumhurbaşkanı az bile söylemiş”, “sen kimsin” gibi ifadelerle Akıncı’ya saldırdı.

Akıncı ofisi ise Kuzu’nun beyanatlarına karşı açıklama yaparak bir kez daha herkesi halkın iradesine saygı göstermeye çağırarak, en büyük güvencelerinin Kıbrıslı Türk halkı olduğunun vurguladı. Açıklamada ayrıca Kuzu’nun hakaretlerinin Kıbrıslı Türklere yönelik olduğu vurgulanarak, Kuzu kınandı.

Kuzu’nun konuşmasının tam metni:
KKTC’nin bir devlet olduğunu zaten biz tanıdık. O ayrı konu. Herhalde kardeşlik hukuku, beraberlik böylesi aymaz açıklamaları gerektirmez. Rum tarafı senin gelmeni istiyorsa belli ki sende yamukluk var. Bu kadar net. Bu mantık çok yürümez. AB’yi bizi alırlar diye düşünüyorlarsa rüyasında görürler. Asla almazlar. Bunu evvela bilsinler. AB çöküyor zaten. AB’nin demokrasisi, hukukun üstünlüğü tamam ama ekonomik geleceğine bakıyorsan olmaz. Yer altı kaynaklarını bitirmiş bir Avrupa. Nüfusu gittikçe tükeniyor. Savunması yok. Neye güvenip de bizimle kötü olmaya kalkıyor bilemem. Bizim için oranın topraktan öte bulunduğu konum önemli. Kıbrıs’ın konumu önemli. Yıllarca bizim ecdadımız orada kalmış. Ayıp denen bir şey var bir defa. İnsan bir defa haddini bilir. Sen Rum’dan önce bana yakın olmalısın. Cumhurbaşkanı az bile söylemiş, hak etmiş KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı.

Akıncı’nın ofisinin açıklamasının tam metni:
AK Parti Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’nun, bir TV haber kanalında yayınlanan programda Sayın Cumhurbaşkanımız Mustafa Akıncı’ya yönelik ağır hakaretlerde bulunduğu esefle öğrenilmiştir.
Sayın Kuzu, söz konusu söyleşisinde “Neyine güvenip de bizimle kötü olmaya kalkıyor. Onu anlayamıyorum. Akıncı Rumları çok beğeniyorsa gidip Rum tarafında yaşasın” diyerek çok çirkin ve seviyesiz bir üslupla Sayın Cumhurbaşkanımıza ve onun şahsında Kıbrıs Türk halkına hakaret etmiştir.
Bu hakaretin görünürdeki gerekçesi, Cumhurbaşkanımızın, halkımızın talebi olan KKTC-TC ilişkilerinde karşılıklı saygıya dayalı kişilikli bir ilişkiyi ve Kıbrıs Türklerinin kendi kurumlarında gerçek söz sahibi olmalarının yolunun açılmasının gerekliliğini dile getirmiş olmasıdır.
Kendi kendine yeten ve kendi kendini yönetme becerisine sahip bir KKTC’nin gelecekte Federal Kıbrıs’ta ve AB kurumlarında çok daha sağlıklı bir konumda olacağı aşikârdır. Cumhurbaşkanımızın vizyonu da böylesi bir gelişmenin en kısa sürede sağlanarak, ekonomisi ve demokrasisi ile güçlü bir toplumsal ve kurumsal yapının oluşturulmasıdır.
Kuşkusuz bu süreçte Türkiye ile sağlıklı ve verimli bir istişare ve işbirliği içerisinde bulunacak olan Cumhurbaşkanımızın en büyük güvencesi Kıbrıs Türk Halkının kendisidir.
Kıbrıs Türk halkı büyük çoğunlukla Sayın Cumhurbaşkanımızın hem şahsına, hem vizyonuna onay vermiştir. Herkesi Kıbrıs Türk halkının iradesine saygı duymaya bir kez daha davet ediyoruz. Bunun yerine, hakaret yönüne gidilmesini esefle kınadığımızın bilinmesini istiyoruz.
KKTC Seçilmiş Cumhurbaşkanı
Mustafa Akıncı’nın
Çalışma Ofisi

53 Paylaşımlar