LARNAKALILAR KIBRISLI TÜRK SİNEMASININ YIKILMASINA KARŞI DURUYOR

Larnaka sakinleri, Piyale Paşa sahil yolunun yeniden yapılandırılması çalışmaları çerçevesinde ortaya çıkan park sorununu giderme bahanesiyle Kıbrıslı Türk sinemasının yıkılması niyetine tepki gösterdi.

Fileleftheros gazetesi “Yıkılmasına Tepki Gösteriyorlar” başlığıyla verdiği haberinde, Larnaka sakinlerinin, Larnaka Belediyesi’ne gönderdikleri mektupta Boz Sokağı’nda, Piyale Paşa yakınlarındaki eski Kıbrıslı Türk sinemasının, bölgeye hizmet etmek üzere park alanı yapılması için yıkılması niyetlerine tepki gösterdiğini yazdı.
Mektupta, yıkım niyetini uygunsuz ve zamansız bulduklarını belirten Larnakalılar, şehrin kalkınmasına da katkı sağlayabilecek alternatif ve daha sürdürülebilir bir kent düzenleme önerisinin ileri götürülebileceğine dikkat çektiler. Larnakalılar tarihi-kültürel binaların korunması gerektiğini de vurguladılar.
Baf Belediye Başkanı Andreas Luruciatis ise ziyaretçilere hizmet konusunda, Larnaka Belediyesi’nin Kıbrıslı Türk Malları Vasiliği ile ve yerel yönetimlerle işbirliği çerçevesinde eski Kıbrıslı Türk sinemasının kullanılması yönünde bir uzlaşıya varıldığını belirtmişti.
Piyale Paşa sahil yolunun yeniden düzenlenmesi çalışmalarında ciddi bir park sorunu ortaya çıkmış, bu sorununun aşılması için bölgede park alanı arayışı içine girilmişti.

34 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply