LAÜ Okulun Arazisine Göz Dikti, Gemikonağı Erdal Abit İlkokulu Kapatılma Noktasına Getirildi

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ)’nün Gemikonağı Erdal Abit İlkokulu’nun arazisine göz dikmesi üzerine bakanlık LAÜ’ye istediğini vermek için harekete geçti. Aileler ve bölgelilere verilen “Okulu başka yere taşıyacağız” sözleri arasında, okul fiilen kapatılma noktasına getirildi.

Kıbrıs Gazetesi’nden Güren Tilki’nin haberine göre: Erdal Abit İlkokulu’nun bulunduğu araziyi LAÜ’ye peşkeş çekmeye hazırlanan  ve okulu kapatma noktasına getiren bakanlığın kararına karşı Lefke bölgesi sivil toplum örgütleri okullarına sahip çıkacaklarını ve Lefke Belediyesi temsilcileri, KTÖS yetkilileri, öğretmenler, veliler olarak birlikte mücadele edeceklerini belirttiler. Yapılan toplantı sonrasında Erdal Abit İlkokulu’nun açık olduğu ve 18 Eylül’de tüm velilerin çocuklarını okula göndermesi için çağrı yapıldı.
Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya yaptığı açıklamada okulun başka yere taşınmasına yönelik verilen sözler olduğunu fakat adım atılmadığını ve böylece okulun kapanma noktasına geldiğini belirtti ve bölge halkı olarak okula sahip çıkarak okulun kapatılmasına izin vermeyeceklerini ifade etti. Denizli-Gemikonağı Kalkındırma Derneği Başkanı Türkay Fotalı ise bakanlık ve LAÜ’nün kendilerine verilen sözlerini yerine getirilmediğini dile getirirken, okulu kapattırmayacaklarını yineledi. KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ise söz konusu okulda manevi yıkım yaşandığına dikkat çekti ve Gemikonağı bölgesinin bu okula ihtiyacı olmasına rağmen okul arazisini LAÜ’ye peşkeş çekmeye çalışıldığına ve okulu kapatmaya yönelik girişimler olduğuna vurgu yaptı.
Veliler adına ise Melek Tanış konuştu. Tanış, 18 Eylül’de velilerin çocuklarıyla beraber okula olacağını vurguladı ve okula sahip çıkılması gerektiğinin altını çizdi.

(Kıbrıs)

31 Paylaşımlar