Lavanta Saçlı Kadın ve Donald Trump – Mehmet Adaman

Megan Rapinoe

Lavanta saçlı kadın…

Kadın Futbolu Dünya Kupası son şampiyonu ABD milli takımının kaptanı…

Amerikalıları zaaflarıyla yüzleşmeye zorlayan, vatanseverliğin anlamını sorgulatan, son yılların en çarpıcı spor ikonu…

Dünya Kupası sırasında ülkesinde yayımlanan bir dergiye verdiği röportajda kendisine sorulan “Kupayı kazanırsanız Beyaz Saray’a gitmek konusunda heyecanlı mısın?” sorusuna “Hayır! Lanet olası Beyaz Saray’a asla gitmeyeceğim.” diye yanıt veren cesur bir kadın.

Donald Trump’ın bu sözlere karşılık Twitter’den“Megan konuşmadan önce kazansın. Git işini bitir!” cevabını vermesinin ertesinde Fransa ile oynan çeyrek final karşılaşmasında attığı iki muhteşem golden sonra  kollarını yana açarak seyirciyi selamladığı başkaldırı dolu gol sevinci ile hep hatırlanacak bir sporcu.

Lavanta Saçlı Kadın Megan Rapinoe harika futbolculuğunun ötesinde, ülkesi ABD’de ırkçılığa, ayrımcılığa, homofobiye, eşitsizliğe karşı mücadele eden, sıkı bir kadın hakları savunucusu da aynı zamanda. Erkek futbolcular ile kadın futbolcular arasındaki maaş uçurumuna karşı da mücadele veriyor.

Takım kaptanı Rapinoe ile Trump arasında önceden de gerilim yaşanmıştı. LGBTİ aktivisti oyuncu, Trump’ı ırkçı ve ayrımcı söylemleri nedeniyle uzun zamandır eleştiriyor.Üstelik bunu yaptığı için Trump destekçileri tarafından tepki görmekten de asla çekinmiyor.

Siyahilere karşı sistematik ırkçılık ve polis şiddeti nedeniyle, Amerikan Ulusal Futbol Ligi (NFL) maçları öncesinde söylenen ulusal marş sırasında diz çökerek protestoda bulunan Colin Kaepernick gibi, Rapinoe da turnuvada milli marşı söylemeyerek ve takım arkadaşları gibi elini kalbine götürmeyerek tepkisini göstermişti.

Bir sporcu elbette ki sportif başarılarıyla da “büyük” sporcu olur. Ancak bir insanın “büyük” sporcu olabilmesi, iz bırakabilmesi için sadece sportif başarısı ve yeteneği yeterli değildir. Toplumsal sorunlara duyarlı olmayan, siyasetin hayatın her alanıyla olduğu gibi sporla da iç içe olduğunun bilinciyle hareket etmeyen, spor dışında hiçbir konu hakkında fikri olmayan ya da fikrini beyan etmekten korkan;iktidar ve güç yalakası sporcular asla “büyük” sporcu olamaz. Bugün dünyanın en yetenekli sporcusu bile olsalar, formlarını kaybettiklerinde onlar ancak sıradan sporculardır ve en fazla 20 yıl sonra kimse onları hatırlamaz. Ama Megan Rapinoe, Metin Oktay, Muhammed Ali, Lefter gibi “büyük” sporcular yıllar sonra bile hatırlanacak ve bugünün halk direnişlerine motivasyon kaynağı olduğu gibi yarının mücadelelerine de ilham kaynağı olacaklar.

Mehmet Adaman

Baraka Aktivisti

161 Paylaşımlar