Lefkoşa Devlet Hastanesi’nin Karantina Hastanesine Dönüştürülmesi Doğru mu?: Suat Günsel’in Hastaneleri Neden Kullanılmıyor?

Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, Lefkoşa Devlet Hastanesi’nin karantina hastanesine dönüştürülme kararı alındığının yanı sıra bazı özel hastanelerin de diğer sağlık hizmetleri için kısmen kullanılacağı belirtildi.

Ancak alınan bu kararın içinden geçilen salgın koşullarında ne kadar doğru olduğu tartışmalı.

Karantina hastanesine dönüştürlen LDH bünyesinde bulunan Hemodiyaliz Merkezi’nin ne olacağı soru işareti yaratırken, sosyal medyada bir çok kişi özel hastanelerin derhal kamulaştırılması gerektiğini vurguluyor.

Öte yandan açıklamada, adanın kuzeyindeki en donanımlı hastanesi olan Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nin “gerekirse” kullanılacağı belirtilirken Girne’de bulunan Suat Günsel Hastanesi’nin ise esamesi okunmuyor.

Dünyada binlerce can alan bir virüsle mücadele ederken gerekliliğin doğmadığı düşüncesinde olmak ise abesle iştigal.

İspanya Özel Hastaneleri Kamulaştırmıştı

Ayrıca Bağımsızlık Yolu da Koronavirüsle müücadele kapsamında açıkladığı önerilerde “Özel hastanelere kriz süresince mevcut personeli ile çalışacak şekilde kamu tarafından el konulmalı, her ilçede karantina hastaneleri mevcut hastanelerden ayrı olarak oluşturulmalıdır.” maddesine yer vermişti.

Öte yandan virüsle mücadele kapsamında, geçen hafta İspanya Hükümeti ülkedeki tüm özel hastanelere el koyarak devlet kontrolüme almıştı.

365 Paylaşımlar