Lefkoşa’da Sokaklar Rengarenk: “Eşcinseller Vardır”

ADL Özel

17 Mayıs Organizasyon Komitesi tarafından “Hade Gene Yürüyelim” sloganı ile düzenlenen Onur Yürüyüşü bugün gerçekleştirildi.

Komiteden yapılan açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü’nün 17 Mayıs 1990 yılında eşcinselliği ruh hastalıkları listesinden çıkarması kapsamında kutlanan günde, Kıbrıs’ın kuzeyinde de lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve intersekslerin (LGBTİ+) hak ve özgürlüklerine dikkat çekmek amacı ile yürüyüşün gerçekleştirildiği belirtildi.

Saat 17:30’da Dereboyunda Suitex Önünde buluşan yüzlerce kişi, Dereboyu’ndan Lefkeliler Hanı’na yürüdü.

Lefkoşa sokaklarını gökkuşağının renklerine boyayan eylemciler, “Benim çocuğum trans”, “Annem düğünümü görmesin mi?”, “Ne porno ne erotik, varoluştur Lezbiyenlik”, “Yönelimim bolibif, tercihim bigla” “Eşcinseller vardır” gibi çok sayıda döviz ve pankart taşındı.

Eylemde “zıplamayan homofobik”, “nerdesin aşkımĞ burdayım aşkım”, ” faşizme karşı bacak omuza” “susma haykır eşcinseller vardır” “homofobik devlet, yıkacağız elbet” , “ay ay ay ay”, “ay ayol heryer ibne, heryer ibne”, “Kartal bize ibne desene” gibi sloganlar atıldı.

Yürüyüş Lefkeliler Hanı’nda sona ererken, organizasyon burada gerçekleştirilen müzik ve eğlence ile devam etti.

 

Evlilik Teklifi Kitleyi Coşturdu

Lefkeliler Hanı’nda eşcinsel bir bireyin partnerine evlenme teklif etmesi ile duygu dolu anlar yaşandı. Teklif sonrası ciddi heyecan yaşayan kitle “evet evet” sloganları atmaya başladı.
“Evet” yanıtı sonrası coşku ise görülmeye değerdi.

Bilindiği üzere Kıbrıs’ın güneyinde geçtiğimiz yıl Şubat ayından beri eşcinsel evlilikler gerçekleşmeye başlamasına rağmen, adanın kuzey yarısında eşcinsellere evlenme hakkı tanınmıyor. Malesef böyle basit bir hak ve özgürlük bile ülkemizde haber değeri taşıyor.