Lokmacı Hariç Geçişler Pazar Günü Başlıyor: Her Geçişte 3 Günlük Test Koşulu

Kathimerini’nin haberine göre; Kıbrıs Cumhuriyet Başkanı Nikos Anastasiadis bugün başanlık bilimsel danışma kurulu ile, İki Toplumlu Sağlık Konseyi’nin eş başkanı Leonidas Flaktou’nun da katılımı ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantının ardından gerçekleşen basın toplantısında hükümet sözcü yardımcısı Panagiotis Sentonas “bugünkü toplantının ardından bilim ekibi ve İçişleri Bakanlık Komitesi Anastasiadis başkanlığında toplanarak 21 Haziran tarihi itibari ile Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşları ve Kıbrıs Cumhuriyet yasalarına göre yasal olarak adada bulunan kişiler için Lokmacı hariç geçiş noktalarından geçişleri açma kararı vermiştir. Geçecek kişilerden her geçişten önce en fazla 3 gün içerisinde yapılmış negatif sonucu olan PCR testleri talep edilecektir.”

Buna ek olarak, Kıbrıs Cumhuriyeti idaresi ilerleyen geçişlerde rasgele testler uygulamaya devam edecektir.

Karar, elbette, iki toplumlu Sağlık Teknik Komitesi üyeleri olan Kıbrıslı Türklerin, A Sınıfı olarak sınıflandırdıkları Türkiye’ye ve Türkiye’den uçuşlara izin verileceğini açıkladıkları takdirde, epidemiyolojik verilere bağlı olarak değişebilir.

Ayrıca yapılan açıklamda Bilim Kurulu’un Kıbrıs’ın kuzeyihnden yazılı ve sözlü olarak sunulan epidemiyolojik raporun Covid 19 tedavi süreçlerine yönelik net bir tabloyu sundadığında hem fikir oldunduğu vurgulanmıştır. Bu durum Kıbrıs Cumhuriyeti kontrolü altında olmayan bölgelerde Covid 19 pandemisi ile etkili mücade kapasitesi ile ilgili ciddi şüphe yarattığı da not edilmiştir.

Bir soruya cevaben Sentona Kıbrslı Türk liderliğine karar ile ilgili bilgilendirme yapıldığını da aktardı.

(Kathimerini)

İşçi, öğrenci ve sağlık bağlantılı sorunlarla sürekli geçiş noktalarını kullanması gerekecek kişilere yönelik her geçişte 3 gün içerisinde yapılmış PCR testi talep edilmesi uygulamasına yönelik bir istisna yapılıp yapılmayacağına yönelik ise her hangi bir açıklama yapılmadı. Bilindiği üzere Akıncı ile Anastasiadis arasında 8 Haziran tarihine yönelik varılan geçmiş mutabakatta işçilere, öğrencilere ve sağlık nedeni ile geçmesi gerekenlere sadece ilk geçişlerinde PCR uygulaması yapılması öngörülüyordu.

Kıbrıs’ın kuzeyinde hükümetin aldığı son karar 22 Haziran itibari ile özel durumu olan kişilerin geçişlerinin başlaması, 1 Temmuz itibari ile ise 3 gün içerisinde yapılmış PCR testleri koşulu ile geçişlerin genel açılımın yapılması yönündeydi.

Yani Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 21 Haziran tarihi itibari ile öngördüğü “Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşları ve yasal olarak adada bulunan kişilerin 3 günlük PCR ile geçişlerinin başlayabilmesi” kktc hükümetinin mevcut kararları ile pratikte uygulanamaz durumda. Kıbrıs’ın güneyinde alınan kararın ardından, kuzeyde eldeki epidemiyolojik bulgular ve İki Toplumlu Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri ışığında yeni bir karar üretilip üretmeyeceği ise merak konusu.

30 Paylaşımlar