LTB: “MAHMUTPAŞA’DAKİ YIKIM İZİNSİZ YAPILDI”

Lefkoşa Suriçi, Mahmut Paşa Mahallesi’ndeki yıkımla ilgili, AnkaraDeğilLefkoşa (ADL)’nın yaptığı ısrarlı yayınlarının ardından Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) bugün bir açıklama yaparak, mahalledeki yıkımın izinsiz başladığını açıkladı. Günlerdir yetkili mercilerdeki konuyla ilgili sessizlik bugün bozuldu. Kıbrıs Postası’nın haberine göre, LTB Bayındırlık-İmar Şube Amiri Dervişe Ener,Mahmutpaşa Bölgesi’nde gerçekleşen yıkımın  izinsiz başladığını, belediyenin daha sonra haberdar olarak yıkımı durdurduğunu söyledi. Ener, “Mahmutpaşa’da söz edilen eski eser binaların yıkımı için alınan Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan eski eser nitelikli listelenmiş 2 binanın yıkılmayacağını, 2 binanın ise cephelerinin korunarak yıkılacağını ve eski eser nitelikli olmayan 6 tane binanın da yıkılabileceği yönünde Anıtlar Yüksek Kurulu kararı ve planlama onayı bulunmaktadır. Konu ile ilgili kişilere Belediyemizden yıkım izni aldıktan sonra işlemlerine devam edebileceklerini ilettik. Bunun yanı sıra korunacak binaların cephesi konusunda da Eski Eserler ve Müzeler Dairesi uyarıldı” dedi. Ener, Surlariçi Bölgesi’nin koruma altında olmasından dolayı, bölgedeki her türlü yıkım, tadilat ve inşaat ile ilgili karar organının LTB değil Anıtlar Yüksek Kurulu olduğunu belirtti. Ancak yıkımdan dolayı, tarihi eser değerindeki evlerin gördüğü tahribatın nasıl düzeltileceği ise başka bir merak konusu.

Baraka: Lefkoşa Suriçi’nin en son ihtiyacı olan yeni bir çarşıdır

Baraka Kültür Merkezi ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu yıkım ve inşaa projesine hangi plan ve altyapı çözümlemesi ile izin verildiğini sordu ve bunun tartışmalı bir konu olduğu belirtildi.Bildiride esas önemli olanın mevcut tarihi dokuyu korumak ve eski eserleri restore etmek olduğu vurgulanırken, Lefkoşa Suriçi’nin en son ihtiyacı olan şey yeni bir çarşıdır denildi.

Açıklamanın tam metni şöyle: 

“Tarihi Lefkoşa Suriçi’ndeki Mahmut Paşa Mahallesi’nde 30 Mayıs 2014 sabahı çarşı inşaa etmek maksadıyla yıkım başlamıştır. Yıkım tamamlandıktan sonra, Türkiye’den bir şirket tarafından inşaa edilecek olan çarşı, TC sermayesinin Kıbrıs’ın kuzeyindeki uzantılarının birisi olacaktır. AKP’nin yıllardır Türkiye’de “kentsel dönüşüm” adı altında yoksulların evlerini yıkarak daha “modern” binalar yapma projelerini ve bunlardan doğan mağduriyetleri televizyonlardan ve gazetelerden izlemekteyiz. AKP ve işbirlikçi sermaye şimdi de elini Lefkoşa Suriçi’ne atmıştır. Arabahmet Kültür Evi’nin Lefkoşa Türk Belediyesi eli ile Girne Amerikan Üniversitesi’ne verilmesinin ardından Suriçi’ndeki tarihi binaların sermayeye peşkeş çekileceği konuşulmaktaydı. Tarihi ve kültürel dokusuna sahip çıkılması, eski evlerin restore edilmesi için bütçe ayrılması gereken Lefkoşa Suriçi’nin en son ihtiyacı olan yeni bir çarşıdır. Bu yıkım ve inşaa projesine izin verilmişse hangi plan ve altyapı çözümlemesi ile verildiği tartışmalıdır. Yıkıma başlanan blokun yanında 2 yıl önce inşaa edilen Mahmut Paşa otoparkındaki dükkanlar ve ofisler hala boştur. Sözde restorasyonu yapılan tarihi Bandabuliya’nın durumu malumken Suriçi’nde başka bir çekim odağı yaratılması doğru değildir. Evleri yıkılacak olan ailelerin tümü göçmen ve işçi ailelerdir. Bazıları ödemekte zorlanacağı daha yüksek kirası olan evlere taşınmak zorunda bırakılmış, bazıları ise makul kirası olan evler bulamadıklarından taşınamamıştır.  Boş evlerin yıkılmaya başlaması, evleri boşaltamayan ailelere gözdağı vermek üzere gerçekleştirilmiştir. Yıkılması planlanan evlerden bazıları tarihi eser niteliğindedir. Eski Eserler Dairesi ve Anıtlar Yüksek Kurulu bu konuda önlemler almalıdır. Evlerin bahçelerindeki tarihi ağaçlar da bu yıkım sırasında kesilecektir. Surlariçi’nin sistematik bir şekilde tarihsel dokusunun ortadan kaldırılması kabul edilebilir değildir. Bizler süslü püslü “dünya ayarında şehir” iddiasıyla sadece turizm ve ticaret alanlarında “servis” verecek ve TC sermayesine açılacak bir Suriçi istemiyoruz!  30 Mayıs’taki yıkıma zemin hazırlayan tüm devlet kurumlarını şiddetle kınıyor, bu hatalarını düzeltecek tüm önlemleri derhal almalarını talep ediyoruz!”

Kıbrıs Postası’nın haberi için: http://www.kibrispostasi.com/index.php/cat/87/news/134786/PageName/LEFKOSA

http://baraka.cc/?p=2373

http://www.ankaradegillefkosa.org/lefkosa-suricindeki-yikim-simdilik-durdu-foto-galeri/

24 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply