LTB’ye Toplumsal Sefeberlik İçin Açık Çek…

2Baraka Kültür Merkezi LTB önünde basın açıklaması yaparak Arabahmet Kültürevi’nin GAÜ’ye verilerek özelleştirme sürecinin hızlandırılmasını protesto etti.

 

Toplumsal bir seferberlik çağrısı yapılarak Arabahmet Kültürevi’nin iyileştirilebileceğini ve LTB’nin elinde kalarak işletilebileceğini öneren Baraka aktivitleri ayrıca LTB’ye ‘açık çek’ verdiler.

 

Baraka Kültür Merkezi, Arabahmet Kültür Evi’nin Girne Amerikan Üniversitesi’ne (GAÜ) devredilmesine karşı olduğunu belirterek, Lefkoşa Türk Belediyesi’ni (LTB) bu kararından vazgeçmeye çağırdı.

 

LTB yönetiminin bu kararında ısrar etmesi durumunda direniş ve mücadeleye devam edeceğini belirtildi ve bu süreçten sonra daha farklı eylem yöntemlerine gidebileceklerini belirtti.

 

Baraka Kültür Merkezi bugün, LTB önünde basın açıklaması yaparak, Arabahmet Kültür Evi’nin GAÜ’ye devredilmesine ve özelleştirme sürecinin hızlandırılmasına karşı olduğunu vurguladı.

 

Baraka, LTB’ye sembolik açık çek de sunarak, LTB’den  “sermayenin çeki yerine kültüre ve sanata duyarlı örgütlerin ve sanatçıların çekini almasını” talep etti.

Basın açıklamasını okuyan İsmail Özuçar LTB yönetimine eleştirilerde bulunarak “Gerek LTB ile yaptığımız görüşmelerde gerek eylemlerde, gerekse de kitle toplantısında net bir şekilde ifade ettiğimiz gibi Arabahmet Kültürevi halka ait kamusal bir alandır ve halk için belediyecilik yaptığını iddia edenler kamusal bir kurumu, üzerine yük olduğu gerekçesiyle ticari bir kuruma devredemez. Hele ki kültür sanat alanında, kar amacı güdülmeden halka hizmet sunulması çağdaş belediyeciliğin gereğidir. Oysa yaşanan süreç bize göstermektedir ki ülkemizdeki pek çok temel haklar ve ihtiyaçlar özelleştirildiği gibi sanatsal üretim mekanları da sermaye ve kar güdüsüyle hareket eden odakların eline verilmektedir” kaydetti.

LTB’nin Arabahmet Kültürevi’ni GAÜ’ye vermekten vazgeçmeye çağıran Özuçar, LTB’nin merkezi rol alacağı bir toplumsal seferberlik girişimi ile Arabahmet Kültürevi’nin iyileştirilebileceğini ifade etti.

 

Özuçar bugüne dek iyi niyetli bir şekilde sürece yaklaştıklarını belirtti ve bugunkü ‘açık çek eyleminin de bunun bir göstergesi olduğunun ifade etti. Özuçar bundan sonraki süreçte farklı eylem ve süpriz çıkışlar da yapabileceklerini söyledi: “Süreç boyunca sürekli olarak iyi niyetle yaklaştık ve diyalog kurmakta ısrar ettik.  Bugün de bu iyi niyetimizin göstergesi olarak toplumsal seferberlik talebine sahip çıkıyoruz ve LTB’ye bunu için açık çek veriyoruz. Biz bu açık çek ile elimizden geleni ardımıza koymayacağız. Ve inanıyoruz ki bu ülkenin daha pek çok  demokratik kitle örgütü ve sanatçısı, duyarlı bireyi de Arabahmet Kültürevi’nin kamusal bir kurum olarak varlığına daha da iyi bir şekilde devam etmesi için açık çek bırakacaktır.

 

Bugünkü eylemimiz süreç boyunca sürdürdüğümüz diyalog çabalarının bir devamıdır. Ancak eğer ki LTB yönetim, bu yanlıştan geri dönmemekte kararlılığını sürdürecekse biz de direnişte ve mücadelede kararlılığımızı sürdüreceğiz. Bu süreçten sonra daha farklı eylem yöntemlerine gidebileceğimizi kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. Bu bir dönüm noktasıdır. Çözüm ve Arabahmet Kültürevi için uzattığımız elimiz havada kalmasın…”

 

Kamusal mekanların önemine dikkat çeken Özuçar şu ifadeleri kullandı: “Özetle, kamusal mekanlara, kültür ve sanata sahip çıkan halktan Belediye’ye açık bir çek verilmiş durumda… Belediyenin, sermayenin çeki yerine kültüre ve sanata duyarlı örgütlerin ve sanatçıların çekini almasını talep ediyoruz.”

 

4

3

0 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply