Luricinalı’nın ‘Hapis Hayatı’ Devam Ediyor

Havadis Gazetesi’nden Duygu Alan’ın haberine göre İngiltere’den ülkesine ziyaret ve tatil amaçlı gelen Nehir Uluçaylı’nın, Akıncılar (Luricina) Köyü’nde ikamet etmekte olan nenesini ziyaret etmesine asker engel oldu

Askerin Akıncılar (Luricina) Köyü’ne ulaşımın sağlandığı barikattan genç kızın geçişine izin vermemesi ile birlikte olay BM Barış Gücü’ne, sonuç alınamayınca da kktc polisine intikal etti. Olay yerine gelen polis ekipleri ise askerden aldıkları bilgiyi Nehir Uluçaylı’ya aktardı.

Kendi köyüne gidemedi

Açıklamada kktc kimlik kartı olmayanların asker tarafından Akıncılar (Luricina) Köyü’ne geçişinin prosedür gereği yasak olduğu ve Nehir Uluçaylı’nın bu sebeple kendi köyü olan Akıncılar’a (Luricina) geçemeyeceği bildirildi. Bu açıklamanın ardından genç kız kendi köyüne asker izin vermediği gerekçesi ile gidemedi ve barikattan ayrıldı. Bilindiği gibi Akıncılar (Luricina) Köyü’ne giriş çıkışlarda askerin keyfi uygulamalarının ardı arkası kesilmiyor.

Bir süre önce de köylülerin kktc kimlik kartları olmasına rağmen gece 12’den sonra köye girişleri asker tarafından engellenmişti. Bunun üzerine Belediye başkanı devreye girmiş ve olay Cumhurbaşkanlığı’na kadar taşınmıştı. Yabancı bir ülkenin askerinin keyfi uygulamaları sivil hayatı sekteye uğratıyor ve halkta mağduriyet yaratıyor. Halkın burada yaşadığı mağduriyetin artık sona erdirilmesi gerekiyor. Bunun da tek çözüm yolu Akıncılar’a (Lurucina) girişteki sınırların kaldırılması olacaktır.

Ne olmuştu?

Hatırlanacağı üzere, Luricina köylüleri, köye ulaşımda askerden kaynaklı sürekli sıkıntı yaşamaları nedeniyle, ulaşım hakları olan yol için meclis önünde eylem yapmışlardı.

40 yıldır köye girişlerde sürekli sorunlar yaşayan köylüler meclis önünde, “Madem Türkçe anlamazsınız Je Suis Lurucina”, “Türk vatandaşı olmayanlara bu köye giriş yasak”, “Açık hava halk hapishanesinden sıcak selamlarımızı getirdik” ve “Bizi neden gözden çıkarttınız” pankartları açarak durumu protesto etmişlerdi.

Dönemin Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu ise yolun yapımı içi ihaleye çıkıldığı ve sonuçlandığını, kendisinin de daha fazla bilgi sahibi olmadığını, köylülere ihale komisyonuna gitmelerini söylemişti.

İlgili haberler:

LURİCİNALILAR HAKKINI ARAMAK İÇİN EYLEME GİDİYOR!

LURİCİNALILAR MECLİS ÖNÜNDE: JE SUİS LURİCİNA!

191 Paylaşımlar