Ma Siz Değiştireceksiniz? – Seval Avkan

Gündem yoğun şu sıralar. Malum, bilindiği üzere, 7 Ocak 2018’de hükümet erken seçime gidecek. Bazı partiler içinde yaşanılan çalkalanmalar, kopmalar ayrı gündem oluşturturken, diğer taraftan oy kaygısı da ayrı gündem oluşturuyor adanın kuzeyinde.
Geçtiğimiz günlerde bir haberi okurken aklım çok karıştı. Haberde, sistemin değişeceğini her fırsatta vurgulayan en büyük ‘muhalif’ parti Cumhuriyetçi Türk Partisi genel başkanı Tufan Erhürman’ın, Kıbrıs Türk Ticaret Başkanı Fikri Toros’a Girne milletvekili kontenjan adaylığı için teklif sunduğunu okudum. Bugün çıkan haberde ise, Toros’un teklifi değerlendireceği ve kararını bildireceği yazıyordu.

Bu sistem değişecek!(?)

İyi bir sistem görecelidir. Kimilerine göre var olan, hâlihazırda kurulmuş olan düzen mükemmel, eksiksiz ve kusursuz çalışmaktadır. Var olan sistemin değiştirilmesi için hiçbir gerekçe yoktur bu kesim için. Kimilerine göre ise bu düzen değiştirilmelidir; ancak değişimden kastedilen şey, bir makyajdan ibarettir. Sistemi makyajlayarak “değiştirmek” çok kolaydır, bunları dile dökmek ve ortaya söylemler koymak da… Çünkü pratik yoktur işin içinde. Pratiğe, icraata yansımayan bir “ideoloji”, sadece aldatıcı bir söylemdir, halkla ilişkiler çalışmasıdır.

Bu sistem değişecek!(?)

Özel sektörün tamamen sömürüye dayalı olduğu Kıbrıs’ın kuzeyinde, güvencesiz çalıştırma ve iş kazaları günden güne artarken ve hiçbir şekilde önlem alınmazken, özel sektörde zorunlu sendikalaşmaya karşı olduğunu 2015’te de açık bir dille belirten Toros’a sunulan teklif oy kaygısından başka bir şey değildir. Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin ‘göstermelik’ ideolojik değerlerinden çok neoliberal yaklaşımı bu olgunun bir parçasıdır. ‘Solcu’ genel başkan tarafından yapılan bu teklif, var olan sistemin değişmeden süreceğinin en büyük göstergesidir. Özel sektördeki emekçinin sömürüldüğü sendikasız bir düzenin devam etmesi ne süregelen sistemi değiştirecektir ne de Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin vaat ettiği adil ve eşit bir düzeni sağlayacaktır.

Cumhuriyetçi Türk Partisi partizanlarının veya sempatizanlarının ‘özel sektörde sendikalaşmanın önünü açacağız’ gibi söylemleri de Tufan Erhürman’ın bu adımıyla birlikte içi boş ve çürük söylemler olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir. Çünkü özel sektörde sendikalaşma çabaları Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı’na yapılan teklifle değil, emeğin temel alındığı mücadeleyle gerçekleşecektir.

#busistemdeğişecek
#çalışırızyaparız
Error 404: Not found

Seval Avkan
Bağımsızlık Yolu Üyesi

26 Paylaşımlar