Mağusa Kadına Şiddete Karşı 25 Kasım’da “Kadınım, Özgürüm, Farkındayım” Sloganıyla Sokakta Olacak

Bağımsızlık Yolu Mağusa’nın da bileşenlerinden olduğu Mağusa 25 Kasım Organizasyon Komitesi MASDER’de yaptığı basın açıklaması ile 25 Kasım’a yönelik olarak, kadınların ve toplumun farkındalığını arturmak kadına şiddet, kadın cinayetlerine karşı dikkat çekmek amacıyla “Kadınım, Özgürüm, Farkındayım” sloganı ile bir dizi etkinlikler düzenleyeceğini duyurdu.

Bağımsızlık Yolu Mağusa, Baraka Kültür Merkezi, Kadın Eğitim Kolektifi, MAKAMER, MASDER, TDP Kadın, CTP Kadın (Mağusa Örgütü), Güç-Sen, Yeniboğaziçi Kadınlar Derneği, Mormenekşe Kadınlar Birliği Derneği, AFSA, Akova Kadınlar Derneği, KTAMS, Mağusa Kültür Derneği, MAGEM, Larnaka Türk Kadınlar Derneği’nin bileşenlerinden olduğu 25 Kasım Organizasyon Komitesi, yaptığı
açıklamada kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin her geçen gün arttığına dikkat çekilerek devletin şiddet ve cinayetin önlenmesinde rolü olduğuna vurgu yaptı. Bu doğrultuda Kadın Sığınma Evi taleplerini yazılı olarak hem Mağusa Kaymakamlığı’na hem de belediyeye ilettiklerini belirten organizasyon komitesi 25 Kasım amacıyla, “Kadının Her Alanda Özgürleşmesi” temasıyla bir dizi etkinlik düzenlendiğini açıkladı.

Yapılan açıklamanın tam metni şöyle:
“Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri her geçen gün artarak devam etmektedir. 2017 yılında ülkede işlenen 5 kadın cinayetinin 2’si Mağusa’da işlenmiştir. Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri bir insan hakkı ihlalidir. Ve kadın cinayetlerinin önlenmesi için ülkemizde hale daha şiddet önleme politikalarının oluşturulmadığını gözlemlemekteyiz. Bu nedenle ki şiddet gören ve öldürülme riskiyle karşı karşıya olan kadınların güvenle sığınabileceği, hukuki ve psikolojik destek alarak rehabilite olana ve yeniden yaşam kurana kadar sığınabilecekleri bir Kadın Sığınma Evi açmak acil ve gereklidir. Kadın Sığınma Evi açmak devletin görevidir. Bu nedenle bu sabah Gazimağusa Kaymakamlığına ve Belediye’ye Kadın Sığınma Evi açılması talebimizi yazılı olarak ilettik. Kadına yönelik her türlü ayrımcılığa, kadına şiddete ve kadın cinayetlerine dikkat çekmek, kadınların ve toplumun farkındalığını artırmak amacıyla 25 Kasım Organizasyon Komitesi olarak bu yıl da bir dizi etkinlik düzenledik. “Kadının Her Alanda Özgürleşmesi” teması ile oluşturulan etkinliklerin sloganı “Kadınım, Özgürüm, Farkındayım” olarak belirlendi.”

25 Kasım Organizasyon Komitesi tarafından düzenlenen etkinlikler şöyle:

-21 Kasım 2018, Film gösterimi: Kurtuluş Son Durak, 19.00’da, Piyale Paşa Mahalle Muhtarlığı, Düzenleyen: MAKAMER

-22 Kasım 2018, Kadınım-Özgürüm-Farkındayım” Konserler Dizisi 1, 20.00’da, Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı

-23 Kasım 2018, Panel ve Atolye Çalışması: Erkeklerin Şiddetleri, 20.15-21.15, Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı

Etkinlikler 25 Kasım Pazar günü, saat 15.00’da, DAÜ Çemberi’nden başlayacak olan yürüyüş ile son bulacak.

9 Paylaşımlar