Mağusa Limanı’nda “İş Kazası”

Mağusa Limanı’nda dün meydana gelen “iş kazası”nda 9 numaralı ambarın demir kapısı gümrük muhafaza memuru Adil Elyeli’nin üstüne düştü, yaşanan “iş kazası” sonrası açıklama yapan Gümrük Çalışanları Sendikası (Güç-Sen), yaptıkları tüm uyarılarına rağmen limandaki alt yapı eksikliklerinin yıllardır yetkiler tarafından görmezden gelinen bir sorun olduğunu söyledi.

Kıbrıs Gazetesi’nden Ahmet İlktaç’ın haberine göre: Mağusa Limanı’nda dün yaşanan “iş kazası”nda limanın 9 numaralı ambarının demir kapısı, o esnada kapıyı kapamaya çalışan gümrük muhafaza memuru Adil Elyeli’nin üzerine düştü. Yaşanan olay sonrası limandaki iş arkadaşları tarafından kapının altından kurtarılan emekçi, kaldırıldığı Mağusa’daki devlet hastanesinde müşahede altında tutulduktan sonra taburcu edildi. Polisin “iş kazası” ile ilgili soruşturması sürüyor.

Güç-Sen: “Devlet otoritesi limanın özelleştirilmesine zemin hazırlayabilmek için çabalıyor”

“İş kazası” sonrası Güç-Sen adına açıklama yapan sendikanın mali sekreteri Hüseyin Müezzin, limandaki alt yapı eksikliklerinin yıllardır devam eden bir sorun olduğuna vurgu yaparken, sendika tarafından yapılan tüm uyarılara rağmen yetkililerin bu sorunu çözmediğini belirtti. Sendika yetkilisi yaptığı açıklamada, devletin amacının limanı özelleştirmek olduğunu ve devletin limanının işlevselliğini yitirmesi için çabaladığına dikkat çekti. Yaşanan “iş kazası”nın sendikanın haklılığının göstergesi olarak niteleyen Müzezzin, iş arkadaşlarının ciddi bir yara almadan kurtulamamasının tek tesellileri olduğunu belirtti. Sendika tarafından yapılan açıklamada, olayın sorumlularının kendilerini aklamaya çalışacakları gerçeğinin karşısında sendika olarak gerekli hukuki mücadeleyi başlatma düşüncesinde oldukları dile getirildi. Sendika yaptığı açıklamada, pazartesi gününden itibaren yeni eylem şekilleri ile seslerini seçilmek istenen siyasilere de duyuracaklarını belirtti.

(Kıbrıs)