Mağusa’da İşçi Cinayeti!

Her geçen gün iş cinayetlerinin arttığı Kıbrıs’ın kuzeyinde bugün bir yenisi daha yaşandı.

Mağusa’da bir inşaatta, iskele demirlerinin çökmesi üzerine Seçkin Boya çalışanı olan Mehmet Çetrez hayatını kaybetti. Rüstem Razilolov ile iskele üzerinde çalışan Mehmet çetrez kaldırıldıkları Mağusa Devlet Hastanesi’ne yaşamını yitirdi. Rüstem Razilolov ise Mağusa Devlet Hastanesi’nde tedavisi sürüyor.

Bu yıl içerisinde gerçekleşen “iş kazalarında” 6. Ölüm

Çalışma Bakanlığı’nın sendikasız, iş güvenliği olmadan çalıştırılan işçilerin hakları için hergangi bir tedbir yada yasal haklarını kullanmaları için bir girişim gerçekleştirmiyor. 2015 yılı içerisinde gerçekleşen iş kazalarında 6 işçinin ölümüyle sonuçlanan olaylarda, iş cinayetlerinin gerçekleştiği kurumlar hakkında herhangi bir yasal işlem yada yargılanma gerçekleştirilmedi. Çalışma Bakanlığının patronlara karşı koruyucu tutumu, sendikasız çalıştırılan işçilerin sendikasız çalıştırılmaları ile ilgili herhangi bir adım atmaması işçi cinayetlerine her geçen gün bir yenisinin daha eklenmesine olanak sağlıyor.

Sendika Emniyet Kemeridir!

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DEV-İŞ) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde bu sabah iş cinayetlerine ve özel sektörde sendikalaşma hakkına dikkat çekmek için ‘kefenli’ basın açıklaması yapmıştı. Eylemde aynı zamanda özel sektörde sendikalaşmanın önünün açılması gerektiği vurgulanarak, bunun işverene teşvik vererek değil, sektörel bazda toplu iş sözleşmesi düzenine geçilerek mümkün olabileceği vurgulanmıştı.

 

30 Paylaşımlar