Mağusa’da Kadına Şiddet: Tutuksuz Yargılanacak

Mağusa’da eski karısı S.T.’nin ikametgâhına giderek, izinsiz olarak mülke giren O.K, eski karısını darp etti.  O.K “Kasti hasar, darp ve mülke tecavüz” suçlamasıyla Mağusa Kaza Mahkemesi’nde yargıç huzuruna çıkarılarak ileride görüşülecek davasında hazır bulunması şartıyla teminata bağlandı.

Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, O.K’nin kktc haricine çıkışını men ederek 7000 TL nakdi teminat yatırması, bir kefilin 40.000 TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün polise ispat-ı vücut etmesi şartıyla serbest kalması yönünde emir verdi.

Bağımsızlık Yolu: Teminat Şartları Ağırlaştırılmalı

Bağımsızlık Yolu daha önce yazılı bir açıklama yaparak, kadına yönelik şiddet suçlarında teminat şartlarının ağırlaştırılması gerektiğini vurgulamıştı.

Açıklamada “Kadına yönelik şiddet, sadece hukuksal değil; sosyal ve politik bir sorun olduğundan salt yasal düzenlemelerle çözülemeyeceğini ve bu sorundan kurtulmanın politik bir mücadele gerektirdiğini vurgularken Meclisin ivedi şekilde kadına yönelik şiddet suçlarında teminat koşullarını ağırlaştırıcı düzenlemeler yapması talebini Bağımsızlık Yolu Hukuk Komitesi olarak yükseltiyoruz.” ifadelerine yer verilmişti.