MAĞUSA’DA SANATA FAŞİST SALDIRI!

Aret Vartanyan ve Levent Özdilek’in rol aldığı “Acı, Tatlı Aşk” isimli tiyatro oyunu için Kıbrıs’ta bulunan ve bu akşam Mağusa Kültür Kongre Sarayı’nda (KÜKOM) sahnelenen oyun öncesi DAÜ’de öğrenim gören çoğunluğu Azeri yaklaşık 150 öğrenci tarafından faşist saldıraya uğradı.

Aret Vartanyan’ın Ermeni  kökenli olması bahane gösterilerek ırkçı eylemi gerçekleştirmek isteyen faşist grup “Kıbrıs Türk’tür Türk kalacak” sloganı eşliğinde tiyatronun sahneleceği alana girmeye çalıştılar.

Oyunun sahnelenmesi sırasında KÜKOM önünde toplanan faşist grubun içeriye girmesi polis tarafından engellendi. Daha sonra oturma eylemi başlatan faşist grup ani şekilde taşlar ve sopalarla polise saldırıp içeriye girmeye çalıştı.

Bu esnada tiyatro seyircilerine ait bazı araçlar hasar görürken, 2 polis görevlisi de yaralandı.

Faşist saldırı öncesinde haber alan polis, Mağusa Kültür Kongre Merkezi önünde önlem almasına rağmen faşist grubun saldırısını önleyemedi.

Olay sırasında 10 ile 20 arasında tutuklama gerçekleştirildiği ancak DAÜ Rektörü’nün faşist öğrencilerin serbest bırakılması için girişim başlattığı gelen bilgiler arasında.

Dışarda faşist saldırıların gerçekleştiğinden haberi dahi olmayan Vartanyan, tiyatro oyununu sahnelemeye devam etti. Aret Vartanyan ve Levent Özdilek, oyun sonrası polisin olayı aktarmasıyla faşist saldırıdan haberdar oldu. Polis tarafından bilgilendirilen Vartanyan, KÜKOM’un arka çıkış kapısından korumalar eşliğinde olay yerinden uzaklaştırıldı.

Görevli polis memurlarının Vartanyan’ın Mağusa dışında konaklaması için yönlendirildiği de gelen bilgiler arasında.

574 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply