Meclis Başkanı ve Meclis Genel Kurulu Anayasayı Çiğniyor: Özgürgün İşe Gitmeden Ödenmeye Devam Ediyor!

2019 yılının Ekim ayında “Yasama Dokunulmazlığı” kaldırılan UBP Milletvekili Hüseyi Özgürgün’ün o tarihten itibaren hiçbir oturuma katılmaması konusunda adım atmayan Meclis Başkanlığı ve Meclis Genel Kurulu Anayasa’nın 85. maddesini çiğniyor.

Meclisteki Tüm Partiler Anayasa’yı Çiğniyor

Meclis İç Tüzüğüne göre (madde 137 devamsızlık ve izin maddesi) Meclis çalışmalarına katılamayacak olan milletvekili mazeretini yazı ile Meclis Başkanına iletir ve Başkan 15 günü geçmeyecek şekilde izin verebilir.

Kesintisiz 30 günü aşan izin talepleri ise Meclis Başkanlığı Divanı’nca karara bağlanabiliyor.

CTP milletvekili Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay ise Yenidüzen’e verdiği bir röportajda, Özgürgün’ün rapor gönderdiğini söylemişti.

Ancak 15 günden uzun izinlerin Meclis Başkanlığı Divanı’nca karara bağlanabiliyorken buna dair bir divan kararı yok.

Öte yandan Meclis İç Tüzüğü’nün 138/(4) maddesine göre Meclis Başkanlığı Divanı’nın, milletvekillerinin devamsızlık durumlarını web sayfasından yayınlaması gerekmekteyken, böyle bir yayın da mevcut değil.

Yanı sıra ANAYASA’da da (madde 85) 1 ay süreyle izinsiz veya özürsüz olarak Melis çalışmalarına katılmayan kişinin milletvekilliği düşer diyor. Düşürme kararını ise Meclis Genel Kurulu alabiliyor.

Yani Meclis Başkanlığı ve Meclis Genel Kurulu, Meclis çalışmalarına gelmeyen UBP milletvekili Özgürgün’ün milletvekilliğini düşürmeyerek Anayasa’ya (madde 85) ve Meclis İç Tüzüğüne aykırı davranıyorlar.

Bu durumda UBP, CTP, HP, TDP, DP ve YDP milletvekilleri Anayasayı çiğniyorlar.

kktc’ciler Anayasası’nı Çiğniyor, Hesap Sorucular ve Temiz Siyaset Pazarlayanlar ise Sus Pus!

Güçlü bir şekilde kktc savunusu yapan ve kktc’nin egemen bağımsı bir devlet olduğunu iddia eden UBP, HP, DP ve YDP’nin kktc Anayasası’nı çiğnemeleri trajikomikken, “Yeni bir kktc mümkün” diyen Tufan Erhürman’ın CTP’si ve TDP de onlardan geri kalmıyor.

Ayrıca yıllarca UBP’den hesap soracağı vaadiyle halktan oy isteyen ‘sosyalist’ CTP’nin milletvekili Teberrüken Uluçay’ın yetki elindeyken neden hesap sormadığı ise dikkat çekici. Temiz siyaset parolasıyla yola çıkan ancak kısa sürede foyası ortaya çıkan HP’nin de durumu CTP’den pek de farksız değil.

YDP Ret Oyu Vermişti

Özgürgün’ün yasama dokunulmazlığı 41 kabul 2 ret oyuyla kaldırılmıştı.

Oylamada YDP milletvekilleri Erhan Arıklı ve Bertan Zaroğlu ret oyu verirken, oylama sırasında salondan ayrılan Demokrat Parti milletvekilleriyle birlikte toplam 7 milletvekili oylamaya katılmamıştı.