Meclis Tatil: Özel Sektör Emekçileri Çalışıyor!

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 9. Dönem 2. Yasama Yılı’nın olağan son toplantısını 25 Haziran Salı gün gerçekleştirerek yaz tatiline girdi.

Anayasa’nın 81. Maddesine göre, Meclis Genel Kurulu Haziran ayı sonuna kadar çalışmalarını sürdürürken, Ekim ayının ilk iş gününe kadar da üç ay tatil yapıyor. Meclis Genel Kurulu’nın bir sonraki toplantı tarihi, 1 Ekim 2019’da saat 10.00 olarak açıklandı.

Özel Sektör Çalışanları Yasal İzin Hakkını Kullanamıyor

Milletvekilleri üç ay süre ile tatil yapıp dinlenirken, beş yılını doldurmamış özel sektör çalışanlarının yasal izin süresi 14 iş günü olarak düzenlenmiş durumda. Bilindiği gibi birçok özel sektör çalışanı bu süreden çok daha az izin kullanabiliyor. Birçok iş yerinde izin süreleri yasaya aykırı olarak on gün şeklinde verilirken, işçilerin izin dönüşü işten durdurulmaları da yaygın bir uygulama.

Milletvekilleri Yararlanırken, Özel Sektör  Çalışanları İçin Adım Atmıyorlar

Özellikle elli dereceye yaklaşan sıcakların etkisi altındaki yaz döneminde, yıllık izin kullanımı en meşru ve gerekli hak olmasına rağmen, milletvekilleri kendi yararlandıkları bu haktan özel sektör emekçilerinin de yararlanması için herhangi bir adım atmıyorlar.

Örgütsüz Özel Sektör Çalışanlarının Hakları Gasp Ediliyor

Yıllardan beridir Meclis gündeminde beklemekte olan Sendikasız İşçi Çalıştırılmanın Yasaklanması önerisi, milletvekillerinin gündemine gelemiyor. Haklarını savunacak sendikal örgütlülükten yoksun olan özel sektör çalışanları ise, sıcak yaz günlerinde izin hakları gasp edilip uzun saatler boyu çalıştırılarak, patronların karına kar katıyorlar.

0 Paylaşımlar