Meclis’te Şükran ve İşbirlikçilik Krizi: CTP ve TDP’nin Kefili Arıklı!

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda bugün şükran ve işbirlikçilik krizi yaşandı

Meclis’e başkanlık yapan Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre’nin,  UBP, HP, DP ve YDP’nin  imza verdiği deklarasyonu okumak istemesine  CTP ve TDP Meclis’i terkederek tepki gösterdi.

Erhürman Sabah 9’dan Beri Savaşı Destekleyen Deklarasyon İçin Beklemiş!

CTP’nin savaşı destekleyen deklarasyondan dışlanarak  şükran ve işbirlikçilikte geri bırakıldıkları için tepki verdiği, Erhürman’ın “Dün itibarıyla bir çalışma başlatıldı. Çalışmaya iki vekilimiz geldi. Bu sabah da çalışma yapılıp 6 partinin altına imza atacağı bir metin ortaya çıkacaktı. Kimse bize bilgi vermeden 4 parti ortak açıklama okuyor. Genel Kurul’da biz sabah 09.00’dan beri bekliyoruz.” sözlerinden anlaşılıyor.

CTP ve TDP’nin Avukatı YDP’li Arıklı

TDP’nin ise savaşı destekleyen deklarasyondan dışlanarak  şükran ve işbirlikçilikte geri bırakıldıkları için tepki verdiği Çeler’in, hem “Dünkü Meclis toplantısında 6 partinin temsilcisi metne onay verdi, TDP’nin ve CTP’nin itirazı varmış gibi görülmesi sakıncalı olur” diyen  YDP Genel Başkanı Arıklı’yı şahit göstermesinden hem de kendisinin “Harekata destek vermiyormuşuz gibi bir algı yaratılmaya çalışılması da kabul edilebilir değil” sözlerinden ortaya çıkıyor.

Ayrıca YDP’li Arıklı, CTP ve TDP’nin kefilliğini yaparak her iki partinin de harekata tam destek verdiğini söyledi.

CTP ve TDP’nin krizin ardından yaptıkları açıklamalarda, Meclis’te okunan deklarasyonun içeriğine ilişkin herhangi bir söz söylememeleri de sadece usüle uygun olmadığı için Meclis’i terkettiklerini kanıtlarken, Türkiye’ye şükran yarışında geri kalmaktan ne kadar korkutlarını gösterdi.

110 Paylaşımlar