Merit “İşten Çıkarmayacaksam Bana Herşey Mübah Diyor”

Merit ‘İnsan Kaynakları Direktörlüğü’ yaptığı yazılı açıklamayla işçilerini 1 Nisan’dan itibaren ücretsiz izne çıkaracağını duyurarak İş Yasası’nın çiğneyeceğini itiraf etti.

Yıllık İzne Başvurma Hakkı İşçinindir

İş Yasası’na göre bir işçinin yıllık izne çıkabilmesi için müracaatın işçi tarafından patrona iletilmesi gerekiyor. Ancak Merit, 14-31 Mart tarihleri arasında işçilerin maaşlarını tam ödeyeceği açıklamasından güç bularak bu yasayı çiğneyeceğini açıkça beyan ediyor. Oysa hükümetin zorunlu nedenlerle çalışmama kararı dahilinde çalışanları “idari izinli” sayıp, yarı maaş ödemek durumunda. Bu kapsamdaki çalışanları yıllık izinli sayması suç teşkil ediyor.

Ücretsiz İzne Müracaat Hakkı İşçinindir

1 Nisan itibarıyla işçileri ücretsiz izne çıkaracağını duyuran Merit bir kez daha İş Yasası’nı hiçe sayacağını duyurmuş oluyor. Yasaya göre ücretsiz izni talep edebilecek olan taraf işçidir.

İşçileri Kendi Çıkarması Halindeki Yükümlülüklerinden Kurtulmaya Çalışıyor

Yazıda “İstifa yoluyla işten ayrılma yolunda tercihini kullana personelin ödemeleri yapılabilecektir.” demesi ise açık bir baskı ve kandırmaca tekniği olarak göze çarpıyor. 14-31 Mart arası çalışılmış/idari izinli sayılan günler (yasadışı bir şekilde) tam ödenecekse ve 1 Nisan’dan sonra işçiler “ücretsiz izne” çıkarılacaksa ödenecek olan nedir?

Merit’in bu istifaya baskı ve istifa için kandırmaca tekniğine, eğer işçileri kendi durdurursa; ihbar tazminatı, toplu işten çıkarma tazminat, Mart ayında çalışılan günleri tam, idari izinli günleri yarım ve yıllık ücretli izin parasını ödeme yasal yükümlülüklerinden kurtulmak için başvurduğu düşünülüyor.

379 Paylaşımlar