Mevcut Asgari Ücretle Bir Aile, Simit ve Çayla Dahi Beslenemiyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’in “göreve geldiğimden beri 3 kez artış yaptım” diye övünüp durduğu asgari ücretin, 4 kişilik bir ailenin 3 öğün simit ve çay ile beslenmesine dahi yetmediği saptandı.

Geçtiğimiz ay sözde artışla 2279TL’ye çıkarılan asgari ücret, hayat pahalılığının gittikçe arttığı ülkemizde 4 kişilik bir ailenin 3 öğün simit ve çay ile beslenmesi için dahi yeterli değil.

3 Öğün Simit ve Çayı Bile Karşılamıyor

7 lirayı bulan simit ve çay ile 4 kişilik bir aile bir ay boyunca beslenemiyor.

3 öğün simit ve çay tüketecek bir ailenin günlük masrafı 84 Türk Lirası’yken, 30 gün üzerinden hesaplandığında ise aylık 2,520 TL’ye denk geliyor. Bu maliyet net 2,279 olan asgari ücretin 241 TL üzerinde kalıyor.

Çalışma Bakanlığı Asgari Ücreti “işçi ile eşinin ve üç veya beş çocuğunun yeterli beslenme, sağlıklı konut, giyim, aydınlatma ve ısıtma, ulaşım, çağdaş düzeyde sağlık servisi, eğitim, kültür, dinlenme, eğlence ve benzeri temel gereksinmelerini geçerli fiyatlar üzerinden karşılamaya yetecek miktar” olarak tanımlıyor.

Oysa bırakın 5 çocuğu, mevcut asgari ücretle işçi, eşi ve iki çocuğuyla simitle dahi beslenemiyor

Bakanlığın asgari ücret tanımında beslenmeye ilaveten yer alan sağlıklı konut, giyim, aydınlatma, ısıtma, ulaşım, sağlık, dinlenme vb gibi en temel insani ihtiyaçların, yalnız tüp gazın 59 TL olduğu ülkede hangi gelirle karşılanabileceği ise merak konusu…