Mevsimlik İşçinin İsyanı: “Sağlıksız, Derme Çatma Bir Ortamda Yaşamak Zorunda Kaldık”

ADL ÖZEL

www.ankaradegillefkosa.org mevsimlik işçi olarak çalışan Çavuş Çetin’le mevsimlik işçilerin çalışma ve yaşam koşullarını konuştu.

27 Aralık 2019 tarihinde aileleriyle birlikte adaya gelen; birçoğu çocuk mevsimlik tarım işçisi düşük ücretle çalıştırılıp kötü yaşam koşullarında Bostancı köyünde kalıyor.

Kıbrıs’ın kuzeyine Aralık sonu gelen işçilerden biri olan Çavuş Çetin, onları adaya getiren aracıların İlhan Karahan ile Hakan Resuloğlu olduğunu söyledi.

5 Ay Deyip 2 Ay Çalıştırıldılar

İşçilere adada 5 ay süreyle çalışacakları vaadini veren aracılar, 2 aydan sonra iş yok deyip çalışmalarına son verdi. Çalıştığımız sürenin parasını aldık diyen işçiler sadece iki arkadaşlarının daha ödenmediğini söyledi. Ülkelerine dönmek için yol parasının verilmesini bekliyorlar. Anlaşmada gidiş de geliş gibi aracılara aitti.

Kasa Başına 2.75tl Ödeniyor

İşçiler yaklaşık 35-40 kg portakal sığan kasaların her biri için 2.75tl ücret alıyor. İşçilerden biri tek kişinin günde en fazla 15-16 kasa toplayabildiğini dile getirirken bunun da günlük 45tl civarına geldiğini söyledi. “Bize piyasa budur denildi” diyen işçiler günde 45-50tl’ye çalıştırılıyor.

Müstakil Evlerde Kalacaksınız Denildi

Bahçeli rahat evlerde kalacakları sözünü alan işçilere kalmaları için derme çatma binalar verildi. İşçiler, bu binalara suyun günlük gelmediğini, sıcak sularının olmadığını ve elektriğin karşı evlerin birinden sağlıksız koşullarda çekildiğini belirttiler.  Banyo ve mutfağın da aynı odanın içinde olduğu bu binalarda 8 kişi aynı yerde kalıyor. Sağlıksız bir ortamda aylardır yaşayan işçiler artık ülkelerine dönmek istediklerini söyledi.

TC Elçiliği Bizimle İrtibata Geçti

TC elçiliğinin onlarla irtibata geçtiğini söyleyen işçiler net bir dönüş tarihinin olmadığını da dile getirdiler.

Tırlara eşyalarımızı Yüklettiler, Sonra İndirdiler

İşçiler çıkan haberlerden sonra eşyaları yüklemeleri için bir tır gönderildiğini fakat 2 gün bekletilen tır, tekrar boşaltılıp gönderildi.

Belediyenin Çöp Arabası Çöplerimizi Almıyor

Belediye çöp arabasının gelip çöplerini toplamadığını dile getiren işçiler, “herkes biz burada yokmuşuz gibi davranıyor” dedi.

Güzelyurt Karakolu’na Şikâyette Bulunduk

Güzelyurt Karakolu’na şikâyette bulunan işçiler polisin onlarla ilgilenmediğini belirtti. İşçileri doğru dürüst dinlemeyen polis bu şartlarda barınmak zorunda kalan işçiler için herhangi bir şey yapmadı.

Salgın (Corona) süresince çalışan mevsimlik tarım işçileri her yıl bu şartlarda çalışmak ve yaşamak zorunda bırakılıp mağdur ediliyor. Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Orman Dairesi’nden açılan münhallerle adaya getirilen bu işçilerin çalışma ve yaşam koşulları denetlenmiyor.

Banyo olarak kullanılmak zorunda kalınan bölüm
Çöpler toplanmıyor
Kadınlar ve çocuklar
Öndeki binada 6 kişilik bir aile yaşıyor
Salonun ortasında hem mutfak hem banyo
Tuvaletler
250 Paylaşımlar