Mira Davası Sonuçlandı: Mahkeme, Gözetim Şartıyla “Sahibinde” Kalmasına Hükmetti

Girne’de “sahibi” tarafından işkenceye uğrayan Mira’nın, Sessiz Kullar Derneği tarafından “sahibinden” alınması için açılan dava sonuçlandı

Girne Kaza Mahkemesi, Mira’nın, “sahibi” Ayşen Kanburoğlu’na, Mira’nın 12 ay boyunca ayda bir gün köpek davranış uzmanı ve derneğin veteriner hekimi tarafından gözetime tabi tutulması koşuluyla geri verilmesine hükmetti.

Sessiz Kullar Derneği tarafından yapılan açıklama ise şöyle:

Miranın şiddet görmesiyle ile ilgili Girne Kaza Mahkemesinde başlattığımız dava sonuçlanmıştır .

Öncelikli olarak bu süreçte yanımızda olan herkese özellikle bu ada çapındaki ilk olan ve emsal teşkil edecek açılan davada bize destek olan avukatlarımıza sonsuz teşekkürü borç biliriz .

İş bu dava ile ilgili Aysen Kanburoğlu aleyhine hüküm çıkmıştır.

Miranın sahibine mahkeme işlemiş olduğu suç ve savunmasız bir cana uyguladığı zulümden dolayı şu şekilde hüküm vermiştir.

Her ay 1 gün Veteriner hekimimiz ve Köpek davranış Uzmanı olan Merter Öktem Miranın fiziksel ve psikolojik durumu ile ilgili inceleme yapacak .

Köpeğin en ufak bir psikolojik veya fiziksel göreceği şiddet durumunda ileri işlem başlatılacaktır . Hapis cezası istenecektir .
Derneğimiz tarafına artık miranın sağlık durumu her ay raporlanmak zorundadır . Kişi bundan sonrasında herhangi bir şiddet uygulamayacağı konusunda şehadet vermiştir .

Yasalarımız doğrultusunda çıkabilecek en doğru karar bu şekildeydi .
Ayrıca belirtmek isteriz ki Ceza mahkemesinde şiddet uygulamasında dolayı da davası görülecektir.

Yasa Koruyamıyor!

“Sahibinin” ağzından çıkan “bu benim disiplin tarzımdır” ifadesiyle sistematik bir şekilde şiddete maruz kaldığı kesin olan Mira’nın, şiddet gördüğü kişiye geri verilmesi ise mevcut yasaların hayvan refahı konusunda ne denli yetersiz olduğunu gözler önüne serdi.

19 Paylaşımlar