Mühendis ve Mimarlardan Kendilerini Tayyip’e Şikayet Eden Tatar’a Cevap

Tatar’ın konuşmasındaki ‘mimar ve mühendisler’ kısmı gerçeği yansıtmasa da kendi insanını başka devlet yetkililerine şikâyet eden Cumhurbaşkanı Tatar’a bir kez daha hatırlatırız; “Bilinmelidir ki, KTMMOB, ülkemizde her konuya çözüm üretecek, sonuçlandıracak, projelendirecek ve yönetecek bilgi birikimine sahip yeterli insan kaynağımızın devlet kadrolarında, belediye kadrolarında, üniversitelerimizde ve özel sektörde fazlasıyla olduğunu, icraatların ülkemizde yapılamaz noktasına gelinmesinde en önemli sorunun kendi insanına güvenmeyen, insan kaynağının farkında olmayan ve hedefe yönlendiremeyen idarecilerde olduğunu değerlendirmektedir.

KTMMOB Başkanı Seran Aysal, Cumhurbaşkanı Tatar’ın KTMMOB Üyeleri’ne karşı suçlayıcı söylemlerine karşılık verdi:

Açıklama şöyle:

Ülke insanımız her projeyi sonuçlandıracak kabiliyeti vardır. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın KKTC’nin 37’nci kuruluş yıldönümünde Lefkoşa’daki Pandemi Hastanesi’nin açılış töreninde Kıbrıs Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (KTMMOB), kamu ve Özel sektörde hizmet veren üyelerine karşı sarf ettiği sözlerin gerçeği yansıtmadığı ve kabul edilemez olduğu ifade edildi. Konu hakkında açıklama yapan KTMMOB Başkanı Seran Aysal, Sn. Ersin Tatar’ın açılış töreninde, “Mimar ve mühendislere tüm yetkililere bunun projesini çiziniz, ihalesine çıkınız dememize rağmen bir türlü proje çıkmadı ve ihale aşamasına gelinmedi” dediğini hatırlatarak, bu konuda ya Sn. Tatar’ın yanlış bilgilendirildiğini ya da gerçeklerden haberi olmadığını belirtti. Aysal, “Açıklamamız Sn. Tatar tarafından yeterince anlaşılmadı galiba!” Aysal, Tatar’ın konuşmasında kast ettiğinin KTMMOB ve üyelerinin sorumluluğu hakkında 15 Ekim 2020’de Birliğin halkın doğru bilgilenmesi amacı ile detaylı bir açıklama yapıldığını ve açıklamaya KTMMOB resmi yayın organlarından ulaşılabileceğini kaydetti. Açıklamanın, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından yeterince anlaşılmadığının görülmesi üzerine yeniden kendilerine hatırlatma gereği duyduklarını anlatan Aysal, hem Tatar’ın hem de kamuoyunun bilgilendirilmesi için tekrardan bir açıklama daha yapma gereği duyduklarını söyledi.

Aysal, şöyle devam etti: “KTMMOB’nin 15 Ekim 2020 tarihli kamuoyu bilgilendirmesinin son paragrafındaki değerlendirmemizi Tatar’ın konuşmasındaki ‘mimar ve mühendisler’ kısmı gerçeği yansıtmasa da kendi insanını başka devlet yetkililerine şikâyet eden Cumhurbaşkanı Tatar’a bir kez daha hatırlatırız; “Bilinmelidir ki, KTMMOB, ülkemizde her konuya çözüm üretecek, sonuçlandıracak, projelendirecek ve yönetecek bilgi birikimine sahip yeterli insan kaynağımızın devlet kadrolarında, belediye kadrolarında, üniversitelerimizde ve özel sektörde fazlasıyla olduğunu, icraatların ülkemizde yapılamaz noktasına gelinmesinde en önemli sorunun kendi insanına güvenmeyen, insan kaynağının farkında olmayan ve hedefe yönlendiremeyen idarecilerde olduğunu değerlendirmektedir.

”Tatar’ın seçildiği makamın görevi toplumunu birleştirip liderlik etmektir Tatar’ın makam görevinin toplumuna güvenmek, birleştirmek, gelecek umudu için mücadele edilmesine öncülük etmek ve toplumu bir arada tutan değerleri ön plana çıkararak topluma liderlik etmek olduğuna dikkat çeken Aysal, “Kıbrıs Türk toplumunun en üst makamı olan KKTC Cumhurbaşkanlığı makamını yıpratacak, liderlikten uzaklaştıran bu ve benzeri açıklamaların tekrar edilmemesini ümit ederim” dedi.