Mülteciler ve Göçmenler Covid-19’dan Korunmuyor!

Philenews’in haberine göre; Kıbrıs Cumhuriyeti Covid-19’un yayılımını kontrol altına almak için sıkı tedbirler uygularken mültecilerin ve göçmenlerin virüse karşı alınan önlemlerden ve bulaş durumunda sağlık hizmetlerine erişim konusunda bilgilendirilmedikleri sivil toplum örgütleri tarafından aktarıldı.

Caritas adlı sivil toplum örgütünün Genel Müdürü Elisabeth Kassinis, philenews’e devletin virüsü planlarken nüfusun bu kesimini dikkate almadığını, ve sağlık hizmetleri ile ilgili herhangi bir bilginin ya da hükmün sığınmacılara iletilmediğini belirtti.

Kassinis, sığınmacıların büyük çoğunluğunun Fransızca, Arapça, Kürtçe ve diğer dilleri konuşması ve bu dillerde virüs ile ilgili herhangi bir bilginin mevcut olmamasından kaynaklı bir ‘dil engeli’ sorununun da olduğunu belirtti.

Kassinis, yeni sığınma başvurularının askıya alındığını bu yüzden son günlerde adaya gelen yabancıların parklarda ya da sokaklarda kaldığını ekledi. Sıcaklık şikayetiyle Caritas’a ulaşan 3 yabancı adına yetkililere durumu bildiren örgüte 2-3 gün içerisinde ilgilenilecekleri söylendi. Fakat, sokakta ve parklarda yaşayan insanların nasıl konumlandırılacağı sorunu devam ediyor.

Aynı zamanda, Kofinou Gönüllüler Platform’undan Natassa Georgiou Kofinou mülteci Kabul merkezinin aşırı kalabalık olduğunu ve virüse karşı alınan önlemlerin yetersiz olduğunu belirterek yetkili bakanları açık bir mektup yoluyla kabul merkezlerinde halk sağlığını korumak için harekete geçmeye çağırdı.

“Bu dönemde sığınmacıların ve mültecilerin pahasına yapılan ayrıcalıklı davranış hem AB eşitlik hukukunu hem de uluslararası mülteci hukukunu ihlal ediyor.”

Çeviri: Bağımsızlık Yolu Dış İlişkiler Komitesi

46 Paylaşımlar