NAYLON GÜNDEM – İSMAİL ÖZUÇAR

 Evet sevgili okurlar, naylon haberle sizlerleyiz. Bu hafta da yine coğrafyamız taze olaylara gebe. İşte gündem başlıklarımız şöyle:

  • Logosunu, adını, sanını, rengini, ismini, cismini, andını, sloganını “Akepe’den” esinlenerek belirleyen, memleketimize yeni türeyen Uape (Uluslararası Ankara Partisi)  genel başkanı Fatma Dolmaz yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “Partimizi kurduk, gururluyuz, her şeyimizi Akepe’den ithal etmemize rağmen biraz buruğuz. Şöyle karizmatik, uzun boylu, bukalemun bıyıklı bir genel başkan bulamadık ama yine de Re-Te-E!”
  • Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Derviş Eroğlu geçtiğimiz günlerde tüm ada basınına acil çağrıda bulundu ve seçim arifesinde çok önemli açıklamalarda bulunacağını ifade etti. Kendi başbakanlığı döneminde meclisten geçirilen Göç Yasası’na kendisinin de karşı olduğunu ve bu yasaya karşı çıkanların yanında olduğunu, yeniden Cumhur-u Reis seçilmesi halinde şu an hükümet eden Cetepe ve Depeuge hükümetini, Göç Yasası’nı neden kaldırmadıklarıyla ilgili rahatça eleştirebileceğini getirildi. Eroğlu’na gönül veren Ubepe tabanı bu açıklamalarından sonra kendisinin “azgın teke” hastalığına yakalanmış olabileceğini düşünüyor. Sağlık bakanlığı alarmda!
  • Çevik kuvvetin müdahalesinin yetersiz kalması sonucu itfaiye ve sivil savunma teşkilat başkanlığının da devreye girmesiyle Eğitim Bakanlığı’ndan zorla çıkarılan Serdar Denktaş yeni Eğitim bakanı Özdemir Berova’ya kınama mesajı gönderdi.
  • Yeni eğitim bakanı ilk icraat olarak okullara “geçici” öğretmen atayacağını açıkladı. Ardından bundan böyle eğitim için okullara gönderilen kalem, silgi, defter gibi malzemelerin okullara geçici bir süre için gönderileceğini belirten yeni bakan:” Malzemeleri hor kullanmayın, onlar geçici ve sene sonunda okullardan toplatılacaklar” açıklamasını yaptı. Aileler ve öğretmenler bu yeni icraatlardan çok memnun. Kendilerine de değişiklik olduğunu dile getirdiler. Sıradaki icraatın “okullarda mürekkep yerine geçici ve uçucu özelliğinden dolayı aseton kullanımı” olması beklentiler arasında.
  • Son zamanlarda yaptıkları eylemlerle memlekete yeni bir umut veren Liseli öğrenciler için yeni eğitim bakanımızdan açıklama gecikmedi: “Biz da böyleydik, bunlar “geçici” hevesler”.
  • Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde meydana gelen maden kazası ile ilgili TC Cumhurbaşkanı RTE, “bu kaza değil cinayettir” dedi ve konuyla ilgili Sincan Uygur Özerk Bölgesi Belediye Başkanını suçladı!
  • Bener Hakkı Hakeri’nin anısına yapılan büste zarar veren suçlular yakalandı. Yapılan soruşturmada faillerin çocukken çok dayak yediği, on üç yaşına kadar tuvalet eğitimlerini tamamlayamadıkları ve dertlerinin bu büstün kendilerine orantısız zeka uygulaması olduğunu dile getirdiler. Nöbetçi mahkemede yargılanan faillere müebbet şiir cezası kesildi.
  • Meclisten, geçtiğimiz günlerde Sosyalist parti Cetepe tarafından radikal bir çıkışla yeni Askerlik Yasası geçti. Yeni Yasa hakkında bilgi veren, Tufan Hoca diye de bilinen Cetepe milletvekili “vicdani ret, askerlik süresinin kısaltılması gibi konuların değişmesi gerektiğini Ubepe ve Depeuge’ye annadamadık, biz da sadece fontu değişdik. Önceden Times New Roman, font 10 olan yasa artık kuşe kağıtta ve Arial, font 11 ile daha okunaklı” açıklamasında bulundu. Cetepe tabanı gün geçtikçe gerçekleşen ve memleketi sosyalizme adım adım yaklaştıran partilerinden hala umutlu.
  • Polis basın bülteninden alınan bilgiye göre Omorfo, Mağusa ve Girne bölgelerinde yapılan huzur operasyonlarında tüm aramalara rağmen herhangi bir huzursuzluğa rastlanmamış. Kıbrıs Türk Pezevenkler Sendikası Başkanı: “Polisimiz ve devletimiz sağ olsun, onlar var oldukça bizlerin sırtı asla yere gelmez. Bazı müşteri memnuniyetsizlikleri ve sözleşmesinden önce ölen kadınlar dışında bir huzursuzluğumuz yok” açıklamasında bulundu ekledi: “Önümüzdeki seçimlerde sendika olarak Sibel Siber ile Eroğlu isimleri arasında kaldık, sendikamız neredeyse ikiye bölünüyor”.
  • Sağlık bakanı Gulle ülkemizdeki sağlık sistemi hakkında basına demeç verdi. Açıklamasında şunları söyedi: “Ülkede sağlığı ciddi bir sisteme oturtmaya çalışıyoruz. Görüyorsunuz eğitimde dört yılda tam altı tane bakan değişti. Ama biz görevimizin başındayız. Adamızda bulunmayan, üretimi durmuş hastalıkları da bu yıl yurtdışından ithal edeceğiz. Ebola, Brusella, Şark Çıbanı gibi hastalıklar tedavisinden önce adamıza yoğun çalışmalarımız sonucu getirildi.” Hastalar çok memnun. Geçmiş hükümetler döneminde bu kadar çeşitli hastalıkları bir arada bulamayan vatandaş gelecekten çok umutlu.

Not:

 “Bu yazıda yazılanların hepsi, tamamen kurgudur ve gerçekle hiçbir ilgisi yoktur” diye başlayan yazılarda mutlaka gerçeklik payı vardır. Abartılı öğeler kullanılmıştır ya da benzerlik kurulmuştur. Ama zaten bu giriş cümlesi mizah içeren bir giriştir. Mizahta da mutlaka abartı vardır. Abartı unsurları içeren absürt öğeler mizahın tuzu biberidir. Absürtlük, çok ciddi bir durumla çok komik bir durumu çakıştırmak ve ortaya hem gerçek hem de saçma bir olay çıkarmaktır. İnsanlar buna sadece gülmez, bundan rahatsız da olur. Bu yazıda yazılanların hepsi tamamen kurgudur ve gerçekle hiçbir ilgisi yoktur.

 

54 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply