“‘Neden Karantina Bitmek Üzere İken ve Neden Girne’ye Gidelim?’ Şeklindeki Sorum Testten Kaçıyorum Gibi Lanse Edildi!”

Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin, dün mevcut pozitif vakalarla temas halinde olan bazı kişilerin “Teste gelin” davetini reddettiğini açıklaması üzerine www.ankaradegillefkosaya.org’a ulaşan ev karantinasındaki bir kişi bazı iddialarda bulundu.

Dün yaşanan olayda bizlere test yaptırmak istemediler bu nedenle polisten yardım isteyeceğiz diye çıkan haber halkın büyük kısmı tarafından doğal olarak öfkeyle karşılandı ve sosyal medyada da geniş yer aldı.

Bize ulaşan bilgilere göre; olayın en başından itibaren , 8 martta GAP gezisine giden bir grubun arkadaşlarının pozitif çıkması üzerine yetkililere başvurdukları ve kendilerine de test yapılmasını talep ettikleri yönünde.

Kendilerine test yapılması konusunda ısrarcı olan grubun aldıkları cevabın ise, “Semptomlar ortaya çıkmadan size test yapamayız” seklinde olduğu iddia ediliyor.

Hatta pozitif çıkan bir kişiyle yakın temasta olan kişiyle aynı odada kalan kişilerin kendi ısrarları üzerine test yapıldığı ve negatif çıktıkları bir diğer iddia.

Yine bilgilere göre; durumu öğrenen grup kendi isim ve numaralarını yetkililere bildirdikten sonra kendi karantinalarını kendileri uygulayarak evden dısarı çıkmadı.

Bize ulaşan kaynak tarafından, karantina süresi olan 14 günü tamamlamak üzere olan gruba hastane görevlileri tarafından telefon geldiği ve test yaptırmak için “Girne’de bir otele gitmeniz gerekmektedir.” dendiği kaydedildi.

Girne’ye yönlendirilmelerinin ardından aranan şahsın “Neden karantina bitmek üzere iken ve neden Girne’ye gidelim. Bu bizi ve etrafı riske atmak olmaz mı? Ayrıca bir masraf degil mi?“ şeklindeki sorusuna görevli yine kendisine söyleneni tekrar ederek ve polise bildirecegini belirterek yanıt verdiği kaydedildi.

Test yapmak içi aranan şahıs bunun üzerine “Ben test yaptırmak istemiyorum” şeklinde bir algı yaratıldığını kaydetti.

Şahıs “Neden karantina bitmek üzere iken ve neden Girne’ye gidelim. Bu bizi ve etrafı riske atmak olmaz mı? Ayrıca bir masraf degil mi?“ şeklindeki sorusunun “test yaptırmak istemiyor” biçiminde lanse edildiğini de bildirdi.