OKUR MEKTUBU: ALO 183! ALO, ALO, ALO…

Bir okurumıuz geçen gün şahit olduğu kadına yönelik şiddet olayını ve alo 183 hattı ile ilgili sıkıntısını bizlerle paylaştı. Güvenliği geriği ismini vermek istemeyen okuyucumuzun mektubu şöyle:
Ben akşam saat 02.00 sularında Omorfo’dan Lefkoşa’ya ikamet etmekteyken, Range Rover marka siyah bir jeep önümde ilerliyordu. Söz konusu araçtan, araç hareket halindeyken genç bir kadın kendini aniden arabadan aşağıya attı. Ben önceleri bir kaza oldu sanıp yardım etmek için durdum. Sonra ben inene kadar siyah araçtan kel siyahlar giymiş iri bir adam kadını yerden kaldırıp onu şiddet yoluyla zorla araca koydu. Sonra da arabayı çalıştırdı ve yola devam etti. Ben o panik haliyle sadece aracın plakasının yarısını görebildim.
Alo 183 hattını arayıp ihbar etmek istedim ama karşıda biri çıkmadı. Tam 4 kere aradım. Sonra sabah 11.00’e doğru tekrar aradım ve aldığım cevap: “aradığınızı gördük ama hatlarda bir sorun olduğundan cevap veremedik” ben de “niye sabah dönmediniz bana” diye sordum. Yine tatminkar bir cevap alamadım. Sonra da bana plakanın yarısını bilmeme, arabanın markasını ve rengini anlatmama, saati ve yolu belirtmeme ve o yolda bir sürü kamera olmasına rağmen bana bir şey yapılamayacağını söyledi. Ve bana bir “bey” olarak duyarlılık sahibi olduğum için teşekkür etti.
Düşünsenize, ölümü bile göze alablecek kadar gözü dönmüş ve kendini arabadan aşağıya atmış bir kadın. Ve bu durumu ihbar edebileceğimiz tek hat (alo 183) saat 02.00’de uyuyordu. Sizce kadının başına ne gelmiş olabilir?
Sıkıldık artık göstermelik işlerden!
Alo 183 çalışanından mesaj…
Konunun sosyal medyada gündem olması ve ALO 183 hattına tepkilerin yayılmasının ardından, ALO 183’te gönüllü olarak çalışan Burcu Dolmacı facebook hesabından bir açıklama yaptı. Burcu Dolmacı Alo 183’te gönüllü olarak 24 saat çalıştığını ifade etti. 2 yıldır sadece tek bir kişinin 7 / 24 ALO 183 hattında üstelik de gönüllü olarak çalışıyor olması devletin ve hükümetin konuya ne kadar önem verdiğini de ortaya çıkarıyor. Tek bir kişi üzerinden 7/24 üstelik gönüllülük esasına göre sürdürülmeye çalışılan Alo 183 ortaya atılan fakat ardından üzerinde ciddiyetle durulmayan bir uygulama haline dönüştüğü anlaşılmakta.
Alo 183 gönüllüsü yaptığı açıklamada gelen aramaların her zaman cevaplanmakta olduğunu ve herhangi bir sıkıntın yaşanmadığını belirtti. İşte Burcu Dolmacı’nın açıklamadı:
“Sevgili arkadaşlar, ben bahsi geçen hatta 2 yildir 7/24 bakan kişiyim.yazismalarinizda belirtmiş oldugnuz konular gercek disidir.gelen aramalar her zaman cevaplanmakta ve ilgili birimlere aninda bildirilmektedir. Üslubum ve görev anlayisim soyledigniz gibi “akrabasi degilseniz karisma v.s” tarzinda konusmama musait degildir.lutfen iyi arastiralim kulaktan duyma seylerle yorumlar yazmiyalim.daha kapsamli ogrenmek istediginiz veya tatmin olmadiginiz bir konu varsa bana nerden ulaşacağınızi biliyorsunuz.saygilar”
36 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply