Okyanusu Geçip Su Birikintisinde Boğulduk: Öğrencilerimize Karantinada Hijyen Krizi

Charter uçaka adamıza gelip karantinaya alınacak olan 159 gencimizin karantina yerinde sorun çıktı. İngiltere ve İskoçya’dan gelen öğrencileri taşıyan charter uçak sabah saat 3 gibi Ercan’a iniş gerçekleştirdi.

Öğrenciler havaalanından otobüslerle alınarak Dikmen’deki özel Özok Öğrenci Yurduna yerleştirildi.

Fakat, odalara geçen öğrenciler bir şok yaşadı. Çoğu oda temizlenmemiş, kirli tuvaletler, çöp odalarla karşılaşıldı. Tuvalet kağıdı, çarşaf gibi temel ihtiyaçların dahi odalarda olmadığı gözlemlendi.

Ayrıca bazı odalarda aydınlatma sorunlarının dahi olduğu gözlemlendi. Bunun üzerine gençlerin ailelerini arayıp durumla ilgili bilgilendirmesi üzerine sabahım erken saatlerinde pek çok aile ve polis yurdun önünde toplantı.

Akıncı Yurt Önünde, Hükümete Ulaşılamıyor

Ailelerin ve gençlerin isyanını duyan ilk yetkili Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı oldu. Ailelerin toplanmaya başlamasından bir süre sonra yurt önüne gelen Akıncı aileleri ve gençleri dinledikten sonra öğrenciler için gıda ve yeni kalacak yer için ayarlamalar yapmaya başladı.

Bu sırada basına konuşan kişiler Ersin Tatar’a ulaşılamadığını, Kudret Özersay’ın ise telefonunun çaldığı ama ulaşılamadığını vurguladılar.

Öğrenciler: Derdimiz Lüks Değil Hijyen!

Bu sırada bölgeye gelen gazetecilere belli bir mesafeden röportaj veren gençler lüks gibi bir dertlerinin olmadığı, başta evde karantinaya karşı çıkan ve toplu bir yerde karantina isteyenin kendileri olduğunu vurgulayan öğrenciler tek isteklerinin temel hijyen kurallarına uyulan 14 gün karantina sürelerini geçirecek bir yer olduğunu vurguladılar.

Özersay Alana Ulaştı

Akıncı’nın ardından alana önce Tabipler Birliği Başkanı Özlem Gürkut, ardından da CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ulaşarak bölgede incelemeler yaparken, yapılan girişimler ile 2 ayrı otel için ayarlamalar yapıldı.

Aradan 1 saat kadar bir süre geçtiğinde sabah saat 8 civarında Dış İşleri Bakanı Kudret Özersay da alana ulaştı.

Yeni Karantina Riverside’da

Özersay hükümet adına yaptığı girişimler sonucunda tüm öğrencilerin Riverside Tatil Köyü’ne yerleştirilmesinin ayarlamalarını yaptığını öğrencilere duyurdu ve öğrenciler otobüslere bindirilerek Lapta’da bulunan Riverside Otel’e gönderildiler.

Öğrencilerin sosyal medyada paylaştığı fotoğraflar:

192 Paylaşımlar