Olaylı Eylemin Yankıları Sürüyor

Başbakanlık önünde dün gerçekleşen eylemde, polisi darp ettikleri iddiası ile bazı eylemciler hakkında yasal işlem başlatıldı.

Eylemde bir polisin başından yarılmasıyla ilgili olarak polisi darp ve görevinden men suçlamasıyla 37 yaşındaki M.M.Ö gözaltına alındı. Eylem alanında bulunan kameralardan tespit edildiği iddia edilen M.M.Ö’nün bugün mahkemeye çıkarıldı.

Mahkeme, dünkü eylemde 2 polis memurunu ciddi şekilde darp ettiği iddia edilen M.M.Ö. hakkında 2 gün tutukluluk kararı aldı.

M.M.Ö’nün yanı sıra H.G.’ye (K-24) polisi darp, görevden men ve kasti hasar nedeniyle dava okunarak serbest bırakıldı.

Bunun dışında 1 kişiye daha polisi darp ve görevinden men suçlamasıyla dava okunurken, Kıbrıs Postası’nın “vandallar” diye tanımlayarak görüntülerini yayınladığı 4 kişinin de Başbakanlığın demir parmaklıklarına zarar verdikleri gerekçesiyle arandığı açıklandı.

Hamile Kadın Polisi Eylemde Görevlendirenin Kimliği Tespit Edildi

Hamile kadın polisi eylem alanında görevlendirip, kadın haklarını hiçe sayan, arbede esnasında gözaltı emriyle kadın polise fiziksel risk taşıyan bir yerde olmasıyla ilgili karşı koyamayacağı bir emir veren ve gerilimin içerisine dahil eden katil devlet hakkında henüz bir işlem yapılmadı.