Öldürmekle Tehdit Etti, Serbest Bırakıldı

Kendisinden ayrılmak isteyen karısına ölüm tehdidinde bulunmakla suçlanan zanlı M.B, aleyhindeki suçtan ileride yargılanmak üzere teminata bağlanarak serbest bırakıldı.

M.B, Lefkoşa’da, 17 Aralık 2020 tarihinde, Kermiya Sosyal Konutlar’da bulunan ikametgahında kendisinden ayrılmak isteyen karısı E.B.’ye şiddet kullanma tehdidinde bulundu.

Mahkeme zanlının tüm seyahat belgelerine el konulması, muteber bir kktc vatandaşının zanlı lehine 50 bin TL’lik kefalet senedi imzalaması koşuluyla serbest kalmasına emir verdi.

Bağımsızlık Yolu: Teminat Şartları Ağırlaştırılmalı

Bağımsızlık Yolu daha önce yazılı bir açıklama yaparak, kadına yönelik şiddet suçlarında teminat şartlarının ağırlaştırılması gerektiğini vurgulamıştı.

Açıklamada “Kadına yönelik şiddet, sadece hukuksal değil; sosyal ve politik bir sorun olduğundan salt yasal düzenlemelerle çözülemeyeceğini ve bu sorundan kurtulmanın politik bir mücadele gerektirdiğini vurgularken Meclisin ivedi şekilde kadına yönelik şiddet suçlarında teminat koşullarını ağırlaştırıcı düzenlemeler yapması talebini Bağımsızlık Yolu Hukuk Komitesi olarak yükseltiyoruz.” ifadelerine yer verilmişti.