Örgütsüz Emekçi Her Gün Can Veriyor, “Örgütlü Patronlar” Güçlerini Birleştiriyor

Kıbrıs’ın kuzeyinde yıllardır kendi seçtirdikleri hükümetler ile devlet politikalarını belirleyen sermaye kesimleri, “ülke siyasetine yön verme” kararı aldıklarını açıkladı. Özel sektörde emekçilerin örgütlenmesine engel olan ancak kendileri örgütlü olan patronlar, örgütleri arasında da işbirliğine gidiyor.

Ticaret Odası, Sanayi Odası, Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, İnşaat Müteahhitleri Birliği, Genç İşadamları Derneği ile İşadamları Derneği’nce yapılan ortak yazılı açıklamada, işbirliklerinin temelinde, “ülke sorunlarına ortak çözümler üretmek ve siyaset kurumuna yön vermek” amacının yattığı belirtildi.

Hükümete Talimatı Verdiler, Özel Sektörde Sendikalaşmaya Engel Oldular

Bir yıldan uzun bir süre önce Bağımsızlık Yolu tarafından hazırlanılıp, TDP Milletvekili Zeki Çeler tarafından Meclis’e sunulmuş olan “Özel Sektörde Sendikasız Çalıştırılmanın Yasaklanması” Yasa Tasarısı’nın ivedilikle görüşülmesi, bugün “siyasete yön verme” amacı ile işbirliği yapacağını açıklayan patronlar tarafından engellenmişti. Yaşadığı nisap sorunları ile bilinen UBP-DP Hükümeti, patronlardan gelen talimatla o gün Meclis’te tam kadro yer alarak yasa tasarısı aleyhine oy kullanmıştı.

Patronlardan İtiraf: “Dar Çıkarlarımız Uğruna Ülkedeki Sorunlar Kördüğüm Haline Geldi”

Sermaye kesimleri yaptıkları açıklamada, ülkedeki sorunların adeta bir kördüğüm haline geldiğine dikkat çekerken, sermaye kesimi olarak bu kördüğümün oluşmasındaki sorumluluklarının bilincinde olduklarını ifade etti.

Sermaye kesimi açıklamasında, “Zaman zaman dar grup çıkarlarımızın peşine takılarak ihmal ettiğimiz toplumsal görevler, bugün karşımıza bir KAOS VE YOZLAŞMA olarak dikilmiş bulunmaktadır” ifadelerine de yer verdi.

Açıklamaya, Kıbrıs Türk Ticaret Odası adına Fikri Toros, Kıbrıs Türk Sanayi Odası adına Ali Çıralı, Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği adına Cafer Gücafer, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası adına Mahmut Kanber, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği adına Ahmet Hüdaoğlu, Genç İşadamları Derneği adına Cemal Gülercan ve Kıbrıs Türk İşadamları Derneği adına Dengiz Kürşat imza koydu.

Ülkede örgütsüz emekçi haklarını arayamamanın bedelini her gün canı ile öderken, örgütlü patronlar, örgütleri arasında işbirliği kararı alarak örgütlülüklerini daha da artırıyor.

 

50 Paylaşımlar