Özel Sektörde Haklarını Öğrenmek İçin Bize Yaz!: [email protected]

Bağımsızlık Yolu’ndan emekçilere “Çalışma Yaşamında Sorularınız” hizmeti.

Bağımsızlık Yolu açıklama yaparak, bu kriz günlerinde emekçilerin çalışma yaşamıyla ilgili kafasında oluşan soruları yanıtlamak üzere oluşturduğu mail adresini vererek, emekçilerin bu adrese yollayacağı soruları cevaplayacağını belirtti.

Açıklama şöyle:

Özel sektörde haklarını öğrenmek için bize yaz!

Covid-19 nedeniyle ekonomik yaşam ciddi bir darbe almış durumda. Salgının yayılmasını kontrol altına almak için kamu ve özel sektörde ilan edilen idari tatil, ekonomik yaşamı derinden etkiledi. Toplum sağlığı için alınması gereken önlemler ne yazık ki işsizler, küçük esnaf ve özel sektör çalışanlarının ekonomik sıkıntıları ile ilgili tedbirlerle desteklenmedi. Mevcut durumda başta özel sektör çalışanları olmak üzere emeği ile geçinen büyük bir kesim, ciddi bir belirsizlik ile yüz yüze…
Bağımsızlık Yolu olarak bu süreçten en çok etkilenen kesimlerden biri olan özel sektör çalışanlarına yönelik, yasal haklar ve özel durumlarda yapılabilecekler konusunda yardımcı olmak amacıyla bir iletişim kanalı oluşturuyoruz. Çalışma hayatı ile ilgili yasalar çerçevesinde merak ettiklerinizi ve karşılaştığınız sıkıntıları [email protected] adresine yazın; yanıtlarını size 24 saat içerisinde gönderelim!
Bize yazarken, işyerinizin adını, kendi adınızı veya özel bilgilerinizi vermenize gerek yok. Ancak size yardımcı olabilmemiz için mutlaka belirtmeniz gereken bilgiler şu şekilde:
1- İşe giriş tarihiniz
2- İşten durmuşsanız, işten duruş tarihiniz
3- Son ödendiğiniz maaş miktarınız. Maaşınızı nasıl aldığınız (banka havalesi, çek, nakit vb)
4- Size imzalatılmak istenen bir evrak varsa, evrağın içerisindeki bilgiler veya fotoğrafı
5- Yaptığınız işin niteliği (ör. Kasiyer, dağıtımcı vb)
6- Vatandaş olup olmadığınız, çalışma izinliyseniz kaç mühürünüz olduğu ve ilk mühür tarihiniz ile mühürünüzün son geçerlilik tarihi
7- İşten durdurulmuşsanız; iş yerinizde yaklaşık kaç kişinin çalıştığı ve kaç kişinin sizinle birlikte durdurulduğu
8- Yatırımlarınızın yatırılıp yatırılmadığı ve gerçek maaşınız üzerinden yatırılıp yatırılmadığı
9- Patron ile yapılmış özel bir sözleşmeniz olup olmadığı (mümkünse özel bilgilerinizi gizleyerek sözleşmenin bir fotoğrafı veya sözleşmedeki önemli noktalar)
10- Soracağınız sorularla ilgili bilinmesi gereken önemli detaylar.