Özersay Cumhurbaşkanlığına Bağımsız Adaylığını Açıkladı: “Bunca Yıldır Belirli Bir Parti İçinden Kişiler, Bağımsızım Dediğinde Toplum Buna İnanmaz!”

Nisan 2020 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine bağımsız aday olarak katılma kararı aldığını açıklayan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay’ın 2014 yılında Cumhurbaşkanlığı ile ilgili yaptığı bir açıklama oldukça ilgi çekici.

Özersay önceki seçimlerde bağımsız adaylıklarını açıklayan Derviş Eroğlu ve Mustafa Akıncı’ya yönelik şu ifadeleri kullanmıştı:

İlginç olan şudur. Bu kadar yıldır belirli bir siyasi bir partiden olan, belirli bir parti içinden aday olmuş isimler çıkıp ta ben bağımsızım dediğinde toplumun buna inanacağını düşünmüyorum. Bu sadece Derviş Eroğlu’nun adaylığı için değil, Mustafa Akıncı için de geçerlidir. Bağımsızım dediğinizde bağımsız olmuyorsunuz”

Daha önce bağımsız adaylıkla ilgili yukarıdaki ifadeleri sarfeden Özersay’ın, bırakın parti içinden aday olmayı, bir partinin kurucu başkanıyken bağımsız adaylığını açıklaması ise “Kudret yine şaşırtmadı” yorumlarına neden oldu.

Ayrıca söylediklerinin tersini yapmakla nam salan Özersay Cumhurbaşkanlığının partiler üstü bir görev yeri olduğuna dikkat çeken Kudret Özersay “Seçildikten sonra değil bu göreve aday olduğum bu andan itibaren parti başkanlığımı bir kenara koyuyorum” diyerek, Parti başkanlığından ayrılmak için gereken adımı attığını da belirtti.

384 Paylaşımlar