Özersay: “İşi Sadece Sendikalaşmaya Bağlamak Çok Gerekli Değil”

ADL ÖZEL

“Halkın Partisi” isimli yeni bir parti kuran Kudret Özersay, bu akşam katıldığı bir TV programında izleyicilerden gelen soruları yanıtladı. Bir izleyiciden gelen “Özel Sektörde Sendikalaşma zorunlu olmalı mı?” sorusu üzerine Özersay, sendikalaşmanın devletin yapacağı denetimlerden daha önemli olmadığı yanıtını verdi. Özersay, çalışma yaşamına dair kuralların uygulanmasının kendileri (Halkın Partisi) için daha önemli olduğunu dile getirdi.

Ülkemizde sermaye kesimi özel sektörde sendikalaşmaya şiddetle karşı çıkarken, sermaye kesimini karşısına almak istemeyen siyasi çevreler, denetimlerin artırılmasını ve mevcut kuralların daha sıkı uygulanmasını özel sektör çalışanının koşullarını iyileştirecek bir çözüm olarak sunuyor.

Özersay’ın verdiği yanıt şöyle:

“Sendikalaşmadan çok daha önce çalışma yaşamına dair kurallar uygulanmalıdır. Bu kurallar uygulandıktan sonra gerek var mı anlarız. İşi sadece sendikalaşmaya bağlamak çok da gerekli değil bence. Önce devletin kuralları uygulaması gerek. Bizim için öncelikli olan çalışma yaşamındaki kuralların uygulanmasıdır. Sendikalaşma onlardan daha önemli değil bana kalırsa.”

İlgili Haberler:

Sunat Atun: “Sendikalaşmak 150 Yıl Geriye Gitmektir”

Bakan Değişiyor, Fotoğraf Aynı

 

331 Paylaşımlar