Özkızan: Vatandaşlık Politikaları Konusunda kktc ile Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Pek Bir Farkı Yok

Bağımsızlık Yolu Kurucu Üyesi Celal Özkızan, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin verdiği vatandaşlıklara ilişkin açıklama yaptı.

Vatandaşlık politikaları söz konusu olduğunda Kıbrıs Cumhuriyeti ile kktc arasında pek bir fark yok. Al Jazeera medya kuruluşuna bağlı olan “Al Jazeera Investigations”, birkaç saat önce “Cyprus Papers” adı altında bazı sızıntı belgeleri yayınlamaya başladı. Bu belgeler, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin (KC) para karşılığı sattığı KC vatandaşlıkları ile ilgili.

AÇıklama şöyle:

Vatandaşlık politikaları söz konusu olduğunda Kıbrıs Cumhuriyeti ile kktc arasında pek bir fark yok. Al Jazeera medya kuruluşuna bağlı olan “Al Jazeera Investigations”, birkaç saat önce “Cyprus Papers” adı altında bazı sızıntı belgeleri yayınlamaya başladı. Bu belgeler, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin (KC) para karşılığı sattığı KC vatandaşlıkları ile ilgili. Belgelere göre, KC, suçlu olduğu ispatlanmış ve hüküm giymiş suçlulara ve yasaklı olan/yaptırıma tabi yetkili ve siyasilere KC vatandaşlığı satmış.

AB üyesi bir devlet olan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin pasaportları, bilindiği üzere, AB vatandaşı olmak isteyen kişiler için en kestirme yollardan biri.Belgelere göre, 2017-2019 yılları arasında, 2,500’den fazla kişi, KC vatandaşı olmak için para ödemiş. Bu çerçevede yapılan her vatandaşlık başvurusunun “fiyatı” 2.5 milyon dolar ve ayrıca Kıbrıs’a yatırım yapma şartı da var. “Cyprus Papers” kapsamında en az 15 tane dolar milyarderinin (yani tüm dünyanın en zengin 2000 kişisinden 15’inin) isimlerine de rastlanmış.Daha da ciddi olan durum ise, belgelerde “kara para”ya da rastlanması. KC’nin resmi düzenlemeleri, sabıka kaydı bulunan kişilerin KC vatandaşlığı almasını engelliyor.

Ancak sızıntı belgelerde hüküm giymiş bir dolandırıcı olan Zhang Keqiang’ın 2018 yılında KC pasaportu aldığı görülüyor. Kegiang, sızıntı belgelerde suçla ilişkili olduğu saptanan otuz kişiden sadece biri.AB, Kıbrıs’ın vatandaşlık&pasaport satışına bir son vermesini istiyor. AB parlamentosu üyesi Sven Giegold, KC’nin “vatandaşlık satışı” uygulamasının Avrupa’nın güvenliğine bir tehdit oluştuduğunu, çünkü bu uygulamanın kara parayı çektiğini söyleyip, vatandaşlığın ‘alınıp satılabilir bir mal’ haline gelmemesi gerektiğini ortaya koyuyor.2019 yılında KC yetkilileri, vatandaşlık satışı uygulması konusunda önlemleri sıkılaştırıyor.

“Siyasi Nüfuz Sahibi Kişilerin” (Politically Exposed Persons, PEP) KC pasaportu satın almasını yasaklıyorlar. PEP’ler yolsuzluk ve kara para aklama konularında bir risk taşıyor. Ancak, Cyprus Papers kapsamında, Birleşik Arap Emirlikleri’nden Hussain Al Nowais başta olmak üzere 40’tan fazla PEP’in ismine rastlandı. KC İçişleri Bakanı Nicos Nouris, Al Jazeera’ya yaptığı açıklamada, kuralları ve düzenlemeleri ihlal eden hiçbir vatandaşlık verme uygulamasının gerçekleşmediğini dile getirdi. Ancak bahsi geçen sıkı kurallar ve düzenlemeler 2019 yılında hayata geçmeden önce vatandaşlık satın alan PEP’ler ve “yüksek-riskli” şahıslar vatandaş kalmaya ve pasaportlarını tutmaya devam edecek.

Cyprus Papers’ta geçen isimlerin 1,000’den fazlası Ruslar. Putin’e yakın oligarkların ve Rusya’da devlete ait şirketlerde soygunculuk yapıp firar eden kişilerin isimleri de Cyprus Papers’ta var. Belgelerde ayrıca 500 kadar Çinlinin de ismine rastlanmış. AB vatandaşlığı, Çinlilere, servetlerini Çin dışına taşımak için bir yol sağlıyor. Belgede ismi geçen Çinli kişilerden biri, tüm Asya kıtasının en zengin kadını olan Yang Hiyan (yaklaşık 27 milyar dolarlık bir serveti var).

51 Paylaşımlar