Polisin Sivile Bağlanması Yeni Hükümetin Önceliği Değil

Geçtiğimiz hafta kurulan dörtlü koalisyon hükümetine yönelik değerlendirmelerde bulunan Başbakan Tufan Erhürman, halkın en öncelikli sorunlarından biri olan polisin sivil idareye bağlanmasının yeni hükümetin önceliklerinden olmadığını açıkladı.

Erhürman katıldığı bir televizyon programında yeni hükümet programını ve dörtlü koalisyona yönelik değerlendirme yaptı. Erhürman yaptığı değerlendirmede ülkenin en ciddi sorunlarından biri olan polisin sivil idareye bağlanmasının hükümetin öncelikleri arasında olmadığını söyledi. Bu konunun “sonraki” bir konu olduğunu belirten Erhürman, halihazırda polisin Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın ise Başbakanlığa bağlı olduğunu belirtti.

22 Ocak günü Afrika Gazetesi ve Cumhuriyet Meclisi’ne yönelik şiddet eylemlerine müdahale etmeyerek polis halkın tepkisini çekmiş ve olayların temel sebeblerinden birinin polisin sivil idareye değil Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı oluşu görülmüştü. Halkın gündemindeki en ciddi sorunlardan biri olan söz konusu konunun hükümetin öncelikleri arasında olmaması halk ile hükümetin önceliklerinin farklı olduğu şeklinde yorumlandı.

 

193 Paylaşımlar