Polis’ten Çifte Standart ve Antidemokratik Uygulama: Platform’a Dur, YDP’ye Geç!

Bugün sabah saatlerinde barikat kurarak yolu kapatan polis,  Kıbrıs Sorunu ve İlahiyat Koleji ile ilgili haddini aşan açıklamalarda bulunan TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu protesto etmek için Sendikal Platform tarafından hazırlanan protesto mektubunun TC Elçiliği’ne verilmesine engel oldu.

Platform’a Barikat, YDP’ye Geç

Polis, anti-demokratik bir şekilde caddeyi kapatarak eylemcilerin TC Elçiliği’ne ulaşmasını engellerken aynı saatlerde YDP, TC Elçiliği önünde bir basın açıklaması yaptı.

Polis Emri Kimden Aldı? 

Demokratik eylem hakkının kullanılmasına engel olan polisin bu emri; TC Elçiliği’nden mi, “Polis bana bağlıdır diyen” Başbakan Erhürman’dan mı yoksa GKK’dan mı aldığı merak konusu oldu.

Polis Sivile Bağlanmalı

Polisin bu antidemokratik ve çifte standart içeren uygulaması, polisin sivile bağlanması gerekliliğinin ne kadar hayati öneme sahip olduğunu gösteriyor.

Polis Kimin Hizmetinde?

22 Ocak Olayları’nda da faşist gruba müdahale etmeyen polisin, olayların dava sürecinde saldırganlara kol kanat geren YDP’ye caddeyi kullanma izni verip, demokratik protesto hakkını kullanmak isteyen platforma vermemesi, “Polis kimin hizmetinde?” sorusunu akıllara getiriyor.

 

295 Paylaşımlar