Rahvancıoğlu: Şimdi de Ülke Satılığa Çıkarıldı

Bağımsızlık Yolu Genel Sekreteri Münür Rahvancıoğlu, UBP-HP’nin yabancıların konut edinme hakkına ilişkin düzenlemesini sert dille eleştirdi.

Rahvancıoğlu, “İnşaat şirketleri için dağlarımızın oyulması, yollarımızın iskeletinin çıkması, dere yataklarının talan edilmesi, ağaçların katledilmesi yetmezmiş gibi; şimdi de ülke satılığa çıkarıldı..” ifadelerini kullandı.

Açıklama şöyle:

YABANCILARIN DAİRE ALIM HAKKI 4’E ÇIKARILIYOR!
Bugün Meclis’te nisap olmadığı için görüşülemeyen Yabancıların Mal Edinme Değişiklik Yasası, Kıbrıslı Türk halkının geleceği açısından çok ciddi riskler barındırıyor. Yakın geçmişte yaşanan ve etkilerini henüz atlatamadığımız ekonomik kriz ve bugün içinden geçtiğimiz sağlık boyutlu daralma halkın alım gücünü azalttı.
Halk yoksullaşırken buna çare üretmeyenler, inşaat firmalarının kârlarının bundan etkilenmemesinin derdine düştüler. İnşaat şirketleri için dağlarımızın oyulması, yollarımızın iskeletinin çıkması, dere yataklarının talan edilmesi, ağaçların katledilmesi yetmezmiş gibi; şimdi de ülke satılığa çıkarıldı..
Her bir yabancının 3 olan daire alma hakkı, bu yasa ile 4’e çıkarılıyor. Kendi vatandaşı bir ev bile alamazken, özel sektör çalışanı asgari ücretin yarısına tamah ettirilirken, bu kararı almak; 5-10 inşaat şirketi sahibinin kârı için ülkeyi satılığa çıkarmak değil de nedir? Bu hükümetin, halkı değil sermayeyi düşündüğünün ispatı değil de nedir? Bu yasa hem ekolojik hem ekonomik hem de sosyolojik olarak halka/emekçilere ihanet yasasıdır…
Dahası mevcut hükümetin, bir önceki 4lü koalisyonun devamı olduğunun da göstergesidir… 2018’deki ekonomik krizde, 4’lü koalisyonun ilk icraatı yabancıların 2 olan daire alım hakkını 3’e çıkartmak olmuştu… Şimdi UBP-HP hükümeti aynı yolu izliyor… Görünen o ki, Meclis’teki partilerden hangisi hükümette olursa olsun, iktidarda olan inşaat şirketleridir. Oysa kaynak gerekiyorsa, bu kaynağın yeri de bulmanın yolu da bellidir!
#ServetVergisi
#HükümeteDeğilMuhalefeteTalibiz
#BağımsızlıkYolu

112 Paylaşımlar