Rahvancıoğlu, Sosyal Sigortalar Dairesi’nin Yayınladığı Videoyu Eleştirdi: “Tek Bir Patrona Ceza Kesmemiş Dairenin Video Hazırlamaktan Öncelikli İşleri Var!”

Bağımsızlık Yolu Genel Sekreteri Münür Rahvancıoğlu, Sosyal Sigortalar Dairesi tarafından sigortalı işçilerden toplanan fonla hazırlanan videoyu eleştirdi.

Rahvancıoğlu videonun hazırlanmasının nedenini sorgulayarak, videonun çalışana getirilen yeni hakları duyurmak için mi, sigortalılıların bu haklardan bihaber olmasından mı, çalışanların sigortasız çalışmaya eğilimli olmasından mı,  sigortasız çalışmanın işçilerden kaynaklandığından mı hazırlattırıldığını sordu.

“1976’dan Beri Tek Bir Patrona Ceza Yazılmadı”

Ayrıca Rahvancıoğlu, “1976’dan beridir sigorta yatırımı yükümlülüğünü yerine getirmeyen tek bir patrona, tek bir ceza yazmamış bir dairenin; sigortalıların parasını gereksiz yerlere dağıtmaktan daha öncelikli işleri var” ifadelerini kullandı. 

Açıklama şöyle:

Sosyal Sigortalar Dairesi, tarafından hazırlattırılan videoyu izlemişsinizdir. Çekimi, kurgusu, oyunculukları dadlı, kendini izlettiren bir video olmuş… Eski Çalışma Bakanı da video üzerine bir yorum yaparak, video ile ilgili kararın kendi döneminde alındığını hatırlatmış ve yeni bakana teşekkür ederken, inceden inceye “bu güzel iş benim projemdi” noktasını vurgulamış… Yani eski bakan planlamış, yeni bakan onaylamış, ortaya da teknik olarak izlenebilir bir şey çıkmış. Buraya kadar her şey güzel, peki sigortalıların parası ile sigortalılardan toplanan fonlardan ödenen bu videonun içeriğinde ne var?
Video bize özet olarak, sigortalı olduğumuz takdirde; Evlilik yardımı, gözlük yardımı, analık ödeneği ve işsizlik ödeneği alma haklarına sahip olduğumuzu anlatıyor!
– Bu haklar yeni haklar mı? Eski bakan veya yeni bakanın döneminde, hatta son 10 yıl içinde bu haklarla ilgili yeni bir gelişme, düzenleme mi oldu da bize bilgilendirme yapılıyor? (Cevap: Hayır, bu haklarda hiçbir yeni durum yok!)
– Bu haklar yeni olmasa da, sigortalılar bu haklarını bilmiyorlar mı, bilmedikleri için bu haklarından yararlanamıyorlar mı, başvuru yapmıyorlar mı ki böyle bir bilgilendirme ihtiyacı hissedilmiş? (Cevap: Emek meseleleri ile ilgilendiğim bunca yılda, Sigortalar Dairesi’nin sağladığı bu yasal menfaatleri bilmeyen neredeyse hiçbir özel sektör çalışanı ile karşılaşmadım!)
– Ülkemizde özel sektör çalışanlarının, sigortalı çalışmamaya yönelik bir eğilimi mi var, sigortasız çalışılması ile ilgili pratikler işçilerden mi kaynaklanıyor ki; video işçilere sigortalı çalışmanın güzelliklerini anlatmaya odaklı? (Cevap: Hayır, tüm sigortasız çalışma pratikleri, işverenlerin kusur, ihmal veya kastından kaynaklı!)
– Peki öyleyse; işçilerin zaten sigortalı olma isteği ortadayken ve sigortalı işçiler videoda sayılan menfaatlerini de biliyorken, fonun parası niye böyle bir video için harcanmış? Ne diye, insanların zaten istediği ve zaten bildiği bir konuyu onlara anlatma ihtiyacı hissedilmiş? Sanırım, eski bakanın bu videonun kendi projesi olduğunu bize söyleme ihtiyacı duyması ile aynı sebepten!
İlk fırsatta; sosyal sigortalar dairesine kayıtlı sigortalıların kaçının bu videoda sözü geçen hakları bilmediği için bu haklardan yararlanamadığını; Daire’nin bu sayıyı tespit etmek için bir çalışma yapıp yapmadığını ve bu videonun hazırlanması için, yayılması için kaç para harcandığını bilgi edinme başvurusu ile öğrenmek şart oldu…
1976’dan beridir sigorta yatırımı yükümlülüğünü yerine getirmeyen tek bir patrona, tek bir ceza yazmamış bir dairenin; sigortalıların parasını gereksiz yerlere dağıtmaktan daha öncelikli işleri var… O işlerin , eski bakan döneminde (tam bir yıl önce bugün) hazırlanıp eylemle ifade edilmiş ama bugün hala aynı şekilde duran ufak bir listesini aşağıdaki görselde bulabilirsiniz..
Görsel, Daire’nin videosu kadar janjanlı ve parıltılı değil ama hayatın her gerçeği gibi katı ve soğuk…

 

81 Paylaşımlar