Rahvancıoğlu: UBP-HP’den Patronlara, İşçilerin Cebinden İşçi Başına 420 TL Kıyak

Bağımsızlık Yolu Genel Sekreteri Münür Rahvancıoğlu, hükümetin, sosyal sigorta primlerine ilişkin çıkardığı yeni YGK ile işçilerin cebinden alıp patronlara kıyak geçtiğini vurguladı.

Açıklama şöyle:

UBP-HP’DEN ÖZEL SEKTÖR EMEKÇİLERİNE BİR KAZIK DAHA !
Seçim yasaklarına saatler kala, hükümet özel sektör emekçilerinin cebine bir kez daha elini attı!
Bilenler hatırlayacaktır, geçen ay yayınlanan bir Yasa Gücünde Kararname ile, ekonomik kriz koşullarında işçi ve işverenin desteklenmesi için Sosyal Sigorta primlerinin bir kısmını devlet üstleniyordu. İşçilerin %9 olan prim kesintisi payı sıfıra, patronların %11 olan prim kesintisi payı %5’e çekilmişti. YGK ile, işçilerin %9’unun maaşlarına yansıtılması kuralı konmuştu. Patron için toplam %20’lik sigorta kesintisi gideri %14’e düşerken, işçi için de maaşın %9 artması öngörülmüştü. Böylece uygulamada ne kadar hayata geçeceği tartışılır olsa da, her iki tarafın da yararına gibi görünen bir karar alınmıştı. Hatta hükümet, asgari ücretin artmamasından şikayet edenlere, bu yöntemle işçilerin maaşının %9 arttırıldığı cevabını vermekteydi. ŞİMDİ BUNLARIN HEPSİ YALAN OLDU!
Dün yayınlanan yeni Yasa Gücünde Kararname ile patronların %20’den %14’e gerilemiş olan toplam prim giderleri artık sadece %9 olacak. Ve işçilerden kesilmeyip maaş olarak ödenmesi öngörülen %9 da, eskisi gibi aynen kesilecek. Yani işçilerin %9 olan ve sıfıra çekilerek maaşa yansıtılacak miktarı artık yine %9! Dahası var! Patronların %11 olan ve %5’e çekilen miktarı artık SIFIR!
Aylara göre işçilerin net maaşını, sigortaya yapılacak yatırımları ve patronun cebinden çıkacak toplam miktarları aşağıdaki tabloda görebilirsiniz. Bir çok kategori var, tabloda hepsini değil sadece kktc vatandaşı bir işçiyi baz aldım. Ama rakamlar değişse de, uygulama tüm kategorilerdeki işçiler için aynıdır!
Söylenene göre işçilerin maaşını DÜŞÜREN ve patronların giderlerini azaltan bu uygulamayı TİCARET ODASI ve SANAYİ ODASI istemiş, ısrar etmiş… Hükümet de dün gece 12’de YGK ile yaşama geçirmiş ve seçim yasaklarına saatler kala da Resmi Gazete’de yayınlamış…
Bu kiriz koşullarında Asgari Ücret’in arttırılmadığı yetmezmiş gibi patronlara işçi başına 420 TL kıyak geçen hükümet, bu parayı da işçilerin cebinden ödüyor! Bu ülkede sadece özel sektör emekçilerinin dayısı, amcası yok! Bu ülkede sadece özel sektör emekçilerinin koruyanı kollayanı yok! Bu ülkede yetim de, öksüz de, üvey evlat da özel sektör emekçileri!
Öyle zannediyorsunuz değil mi? Öyle zannediyorsunuz ama yanılıyorsunuz! Bu ülkede emekçi insanların, hayatını alın teri ile, emeği ile tertemiz vicdanı ile kazanan insanların öfkesi de, örgütlülüğü de, mücadelesi de büyüyor! Bu öfke, bu örgütlülük, bu mücadele kapınızı çaldığınızda, sahtekarlıkla elde ettiğiniz her şeyin hesabını bircik bircik soracağız sizden!
Bekleyin, uzak değil!
#BağımsızlıkYolu
#EmekçilerinSesi

78 Paylaşımlar