Rahvancıoğlu’ndan Kıbrıs Postası’na Eleştiri

Bağımsızlık Yolu Partisi Genel Sekreteri Münür Rahvancıoğlu Kıbrıs Postası’nın yaptığı anketi eleştirdi.

Açıklama şöyle:

ALGI YÖNETİMİNDE KIBRIS POSTASI FARKI

Kıbrıs Postası’nın büyük büyük laflarla reklam ettiği internet anketi devam ediyor. Ankete baktığınızda en az iki noktada katılımcıları manipüle eden ve gazetecilik etiğine yakışmayan bir tutum göze çarpıyor.

BİRİNCİSİ “Aşağıdaki seçeneklerden hangisinin Kıbrıs sorununun çözümünde gündeme gelmesini istiyorsunuz” sorusunun yanıtlarında ortaya konan ve seçeneklerden birisi olan “YİNE FEDERASYON” yanıtı! Kıbrıs Postası bu manipülasyonu ile bize, “zaten hep federasyon görüşülüyordu” demekle kalmıyor; birbirinin aynı olan iki seçeneği de sanki yeni ve farklı seçenekler gibi sunuyor! Öyle ya, “iki devletli çözüm” ve “kktc’nin tanınması” gibi konuları hiç duymadık, önermedik, savunmadık, gündeme getirmedik! Federasyon görüşmekten de Kıbrıs Postası’nı herhalde usandırdık! Yeni bir şeyler istiyorlar herhalde ki, “yine mi federasyon?” diyorlar bize seçeneklerden!

İKİNCİ MANİPÜLASYON ise, “Yarın genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz” sorusu ile gerçekleşiyor. Koskoca gazetecilere akıl vermek gibi olmasın, böyle bir sorunun yanıtı için YSK’nın sitesine girip kayıtlı güncel partilere bakmak zor bir iş değil. Orada BKP’yi, YKP’yi, Bağımsızlık Yolu’nu görürsünüz… Ama akıl edemedikleri için değil, bu ülkenin federasyondan yana solunu yok hükmünde kılmak için böyle davrandıkları da ortada! İstiyorlar ki emeğin, emekçinin, barışın yanında olan partiler görünmesin; anket seçeneklerine bakan halk, bu partileri bilmesin… Tıpkı federasyonu istemedikleri gibi istiyorlar! Oysa ankete katıldıktan sonra göreceksiniz ki; tüm çabalarına rağmen YİNE FEDERASYON, en büyük yüzde ile birinciyken; katılımcıların %20’den fazlası Kıbrıs Postası’nın adını bilmediği partilerin adını biliyor…Benden Kıbrıs Postası’na araştırmacı gazetecilik ödevi; bir araştırın bakalım, bu ülkede kayıtlı hangi partiler var. Bulabilirseniz size bir aferin, ustalarınıza da BRAVO!