Rusya, Akkuyu inşaatını “fiilen” durdurdu!

Türkiye ile Rusya arasındaki ‘uçak krizi‘nin ardından Moskova’dan gelen misillemelere Akkuyu nükleer santral inşaatı da eklendi. Mersin’de Rus Rosatom şirketinin üstlendiği projede faaliyet durdu.

Reuters’a konuşan Türkiye’den üst düzey yetkililer, inşaatın fiilen durduğunu, ancak iki ülke arasındaki uluslararası anlaşmada yer alan ağır tazminat hükümleri nedeniyle Rusya’nın anlaşmayı fesihten kaçındığını belirtti.

Projeye yakın bir kaynak, Rus jetinin düşürülmesinden sonra projenin bir belirsizliğe girdiğini belirterek, “Ancak Rus şirket projeye şu ana kadar 3.5 milyar dolar civarında bir yatırım yaptı. Sözleşme hükümlerinde tek taraflı fesihte ağır tazminat koşulları var. O nedenle Ruslar şu anda fesih konusunda adım atamıyor” dedi.

2022 hedefi zora girdi

Projenin bir belirsizliğe girdiğini ve beklenen gecikmenin artık daha da ileri bir tarihi kapsayabileceğini kaydeden üst düzey bir yetkili, “Kriz ne kadar sürer bilemiyoruz. Rusya projeden çekilmek de isteyebilir. Ama 2022’de santralin devreye alınması artık kolay olmayabilir” dedi.

Rusya’nın projeyi devam ettirmemesi halinde diğer seçeneklerin değerlendirileceğini dile getiren yetkili, “Bu projeyi isteyen ve dünyanın önde gelen başka aday ülkeleri var. Türkiye’nin üçüncü nükleer santral için çalışmaları sürüyor. Bu ortam elbette bu konuda ısrarlı olan Rusya’yı artık seçenek olmaktan uzaklaştırıyor” ifadelerini kullandı.

Akdeniz’de tam bir yıkıma yol açacak olan, sahte imzalı ÇED raporlarıyla hayata geçirilen, yüzde 100 Rusya kaynaklı Akkuyu Nükleer Santrali’nin temeli geçen Nisan ayında atılmıştı.

Bakanlık yalanlıyor…

Öte yandan TC Enerji Bakanlığı yetkilileri Akkuyu nükleer santralinin inşaatının ‘askıya alınmadığını’ söyledi.

Reuters’a konuşan Türkiye’den üst düzey yetkililer, inşaatın fiilen durduğunu, ancak iki ülke arasındaki uluslararası anlaşmada yer alan ağır tazminat hükümleri nedeniyle Rusya’nın anlaşmayı fesihten kaçındığını belirtmişti.

CNN Türk’e konuşan Enerji Bakanlığı yetkilileri ise ‘kendilerinde bu yönde herhangi bir bilginin olmadığını‘ belirtti. ‘Mevcut durumun devam ettiğini‘ ve haberdeki bilgilerin doğru olmadığını savunan bakanlık yetkililer, Reuters’a konuşan kişilerin bakanlıktan olmadığını da ekledi.

Ancak Reuters’ın haberinde ‘projenin askıya alındığı’değil, anlaşmanın feshedilmesiyle ortaya çıkacak tazminat bedellerinin yüksek olması nedeniyle ‘inşaatın fiilen durdurulduğu‘ vurgulanmıştı.

Kaynak: Diken, Reuters

 

40 Paylaşımlar