Sabıkalı Ocak Başkanı, DAÜ’de Bu Kez Rektörlük Önünü Karıştırdı

DAÜ’de devrimci öğrenciler, rektörlüğün meşru olmayan soruşturmalar ile üzerlerinde baskı kurmasını protesto etmek için, sabah (Pazartesi) rektörlük binası önünde biraraya geldi. Rektörlük önünde buluşan öğrencilerin amacı, devrimci öğrencilere yönelik taraflı soruşturmaları, ve AKP talimatıyla gerek öğrenciler, gerek akademisyenler üzerinde artırılan baskıyı protesto etmekti. Dilekçelerini rektörlüğe bırakmak isteyen öğrencilere ilk olarak üniversite güvenliği engel oldu.

Devrimci Öğrencilere “Dur”, Sabıkalı Ülkücülere “Gir”

Devrimci öğrencilerin rektörlük binasına girişinin engellendiği sırada rektörlük binasına gelen, aralarında daha önce bıçaklı saldırı gerçekleştirmekten yargılanan Fatih Arıcı’nın da olduğu 3 kişi, güvenlik görevlilerinin hiçbir müdahalesine uğramadan rektörlük binasına girdi. 2013 yılında pala kullanarak Mehmet Timur Türkkan’ı yaralayan ve 30 bin TL’lik kefaletle yargılanmakta olan Mağusa Ülkü Ocakları Başkanı Arıcı, dışarıda protesto gerçekleştiren öğrencilere, rektörlük binası içerisinden tehditler savurarak bıçak çekti. Aralarında öğrenciler ve öğretim görevlilerinin bulunduğu görgü tanıkları, Arıcı’nın güvenlik görevlilerine de küfür ederek, “bunları içeri alırsanız ben kendi adamlarımı çağırırım” dediğini söyledi.

Dışarı Çıktı, Öğrencilerin Üzerine Yürüdü

Daha sonra binadan çıkarak rektörlük önündeki öğrencilerin üzerine yürüyen Arıcı, burada devrimci öğrencilerin müdahalesi ile karşılaştı. Öğrencilerin kendilerine saldıran Arıcı’ya müdahalesi sonrası araya giren güvenlik görevlileri, Arıcı ve diğer ülkücüleri rektörlük önünden uzaklaştırdı.

Devrimcilere Yeni Soruşturma, Ülkücüler Kayıp

Öte yandan dün yaşanan olaylar sonrası, Fatih Arıcı’yı “darp ettikleri” gerekçesi ile sayıları 10’a yakın öğrenci polis tarafından ifade vermek için çağırıldı, 3  öğrenci ise gözaltına alındı. Rektörlük içerisinde bıçak çekerek, güvenlik görevlilerine küfür eden, öğrencilere tehditler savuran, 2013 yılında pala ile bir kişiyi yaralamaktan yargılanan Arıcı ve diğer ülkücülerden ise haber alınamıyor.

Öte yandan DAÜ’de öğrenim gören devrimci öğrencilerden oluşan Öğrenci Mücadele Dayanışması (ÖMD) konuyla ilgili açıklama yaparak, “kan ve savaş politikalarından beslenen faşist çetelere  geçit vermeyeceğiz” denildi. ÖMD’nin açıklaması şöyle:

“Türkiye ve Kürdistan’ da Akp ve Erdoğan’ın talimatlarıyla geçmişten bugüne sistematik olarak devam eden imha sürecini lanetlemek ve barışın sesini yükseltmek için 17-29 Aralık tarihlerinde gerçekleştirmiş olduğumuz eylemlerin hemen ardından, okul ve güvenlik birimi belirlemiş oldukları arkadaşlarımızın üzerinden bizleri soruşturmalarla susturarak sindirmeye çalışmışlardır. 29 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştirilen eylemin sonrasında 7 arkadaşımıza açılan soruşturmalarda bir arkadaşımızın o tarihte Türkiye’ de olması bizlere bir kez daha gösteriyor ki, açılan soruşturmalar usulsüz, ezbere ve gayr-ı meşrudur.

Bugün de (25.01.2016) Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü önünde 2015-2016 Güz dönemi içerisinde en temel olan gösteri, yürüyüş ve ifade özgürlüğü haklarımıza karşı açılan soruşturmaları protesto etmek ve açılan soruşturmaların meşru olmadığını dile getirmek için toplandık.

Fakat bugün yine gördük ki, gerçekleştirdiğimiz protesto esnasında güvenlik birimine bağlı bazı kişiler tarafından, keyfi olarak cep telefonlarından bizleri kayıt altına almaya çalıştılar. Bunun akabinde talep dilekçemizi vermek üzere rektörlüğe girmek istediğimizde güvenlik birimleri önümüzü keserek engel oldular.

Daha sonra Mağusa Ülkü Ocakları başkanı Fatih Arıcı ve iki kişi güvenliğin gözünün önünde, ellerini kollarını sallayarak rektörlük binasına girdiler. İçeride tehdit ve küfürler savurduktan sonra dışarıya çıkıp, bizlerin üzerine doğru bıçak çekip küfürlerle saldırdılar. Bizler de daha önce ki süreçlerde göstermiş olduğumuz öz savunma bilinciyle faşistleri kampüsümüzden püskürttük. Bu olaylar esnasında, Mağusa polisi ve okul güvenliği faşist gruba müdahale etmeyip gitmelerine müsaade etti.

Dost ve düşman herkes bilsin ki; yaşam alanlarımızda bu kan ve savaş politikalarından beslenen faşist çetelere hiçbir zaman geçit vermedik, vermeyeceğiz.

Öğrenci Mücadele Dayanışması-DAÜ DEM GENÇ-DAÜ”

İlgili Haberler:

Kan Akıtan Başkan Oluyor: Ülkü Ocaklarının Gerçek Yüzü

182 Paylaşımlar