Sağlık Bakanlığı “Zorunlu Değil” Diyor Ancak Uygulamada “Bağış” Alınıyor!

Devlet hastanelerinde sigortalılardan sağlık hizmetleri karşılığında yasadışı olarak  alınan “bağış” konusunda Sağlık Bakanlığı’nın “zorunlu değil” açıklaması gerçeği yansıtmıyor.

Havadis Gazetesi’nden Duygu Alan’ın haberine göre; konuyla ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Örs, ücretlerin Sağlık Fonu Yasası kapsamında çıkarılan tüzük çerçevesinde gönüllülük esası ile talep edildiğini  ancak  zorunlu olmadığını ifade etti.  Örs, hastanın bu ücreti vermek istememesi halinde de sağlık hizmetini alabileceğine  vurgu yaptı.

Varış: Vatandaşın Cebinden Fon Yaratılamaz

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş) Başkanı Dr. Ahmet Varış, sağlık gibi evrensel bir insan hakkı konusunda eksiklikleri kapatmak için vatandaşın cebinden çıkacak bir fon yaratmanın kabul edilebilir olmadığını söyledi.

Gürkut: Ücretler Artırıldı

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut, Sağlık Fonu Yasası kapsamında önceden beri belirli tetkik ve işlemler için hastalardan bağış adı altında alınan bu paraların Sağlık Bakanlığı’ndan bir süre önce gelen bir yazı ile yeniden düzenlendiğini belirtti. Gürkut, ücretlerin çoğunun artırıldığını, ancak önceden “zorunlu katkı” olarak talep edilen bu ücretlerin artık gönüllülük esası ile alınacağını söyledi.

Taşçıoğlu: Eğitim ve Sağlık Ücretsiz Olmalı

Kıbrıs Türk Tabipleri Odası Başkanı Dr. Mustafa Taşçıoğlu ise  yeni fiyat düzenlemesine ilişkin henüz bilgisinin olmadığını belirtirken “sosyal devlet eğitim ve sağlığı ücretsiz sunmak durumundadır” diye konuştu.

74 Paylaşımlar