Sağlık Çalışanlarının Ek Mesailerini Gasp Ediyorlar

Sağlık Bakanlığı Yataklı Tedavi Kurumları Müdürlüğünden hastane ve sağlık merkezlerine gönderilen 19 Temmuz tarihli yazıda, sağlık çalışanlarının Ağustos ayında angarya çalıştırılması için amirliklere talimat verildiği görülüyor.

Resmi tatil olan olan Kurban Bayramı’nın Ağustos ayına denk gelmesi sebebiyle hemşirelerin de statüsü olan memur statüsündeki çalışanların çalışma saatlerinin az olacağının belirtildiği genelgede, personel eksikliği yaşanmaması için gereken önlemlerin alınması isteniyor.

İstihdam yapılmadığı ve vardiya yasası düzenlenmediği için sağlık çalışanları, statülerinin gerektirdiğinin üzerinde sürelerde mesai yaparken, çalışanlara bu ek mesailer ödeneklerinin  yarısı ödeniyor.

Halkın Sağlığından Tasarruf, Sermayeye Teşvik!

Öte yandan merkezi sağlık kurumlarında yıllardır 3 ekiple hazır halde bekleyen Hızır Acil Servis ekiplerinin sayısı ek mesai ödeme durumu doğurmamak için 2’ye indirildi. Ayrıca kırk hastalık bir serviste dört hemşire bulundurmak yerine iki hemşire çalıştırılarak personel eksikliği sorunu çözülmeye çalışılıyor. Ekiplerin yetersiz kaldığı durumlarda ise yine personel göreve çağrılıp ek ödeneği yarı yarıya olacak şekilde ödeniyor.

Bu uygulama,  sermayeye teşvik akıtan hükümetlerin, halkın hayatını hiçe saydığını gösteriyor.

 

 

 

 

 

33 Paylaşımlar