Salamis Otel’deki Karantina Nasıl Kontrol Ediliyor?

Son günlerde sosyal medyada yayınlanmış olan Salamis karantina bölgesindeki turistlerin görüntüleri halkı tedirgin edici nitelikte.

Başbakan Yardımcısı ve Dış İşleri Bakanı Kudret Özersay’ın açıklamasına göre; “Salamis özelinde ve oradaki Alman turistler özelinde rakam çok yuksek ve orada da farklı kategoriler yaratıldı. Başlangıçta hasta olarak tespit edilen kişi ve eşine en yakın halka ayrı bir kategoride, ayrı bir yerde. Sonra diğer risk grubu, sonra diğer risk grubu gibi kendi içinde ayrılmıştır, Sağlık Bakanlığının bize verdiği bilgi budur. Bu kategoriler içerisinde test yapılanlardan, bu halkaların dışarıda olanlarından hep negatif çıkıyor. Bu bahse konu hastaya hep yakın bulunan, örneğin; küçük bir grup ile Salamis’de St. Parvanas’da vs, buralarda eski eserlerde ve müze yerlerine ziyaretleri olmuş, birlikte gezdiler. O grubu esas aldığımızda rakam oradan çıkıyor. Bu bir taraftan iyi bir şey aslında. Yani, orada muhafaza edildiğini ya da konteyn edilebildiğini göstermesi açısından olumlu.”

Ayrıca, Özersay “Bu Alman turistleri buraya getiren ilgili firma zaten bu Alman turistlerin dönüşü ile ilgili olarak bir operasyon planlıyor şu anda” ifadelerini kullandı.

Buna ek olarak “Pazartesinden itibaren, hotelde karantina süresini tamamlayan ve pozitif zaten çıkmamış olan, geriye kalan bütün Alman turistlerin gerekli belgeleri düzenlenerek, şu anda belge hazırlığı yapıyoruz. Sağlık Bakanlığı, Turizm Bakanlığı ve Dış İşleri Bakanlığı farklı dillerde de bu belgeleri hazırlıyoruz.” ifadelerini de kullandı.

Özersay, bu bilgilerin yanı sıra “Hastalar ile ilgili olarak, Alman turistlerin dışındaki KKTC vatandaşı olan hastalardan bir tanesi Salamis Hotel’de çalışan konumundadır.” bilgisini de paylaştı.

Bununla beraber akla gelen sorular şöyle;

– En yakın halka olarak belirlenen turistler dışında, diğer kategoriler neye göre belirlenmiştir ve mevcut hastalardan ne kadar uzakta konaklamaktadırlar?

– Çalışanlar da bu şekilde kategorize edildi mi?

– Karantina altındaki kişiler ne sıklıkta kontrol ediliyor?

– Diğer kategorilere ayrılan turistlerin bu kadar yakın mesafede bulundurulması onların da riskini artırmaz mı?

– En yakın halka dışında kalan diğer turistler ve çalışanlar birbirleri ile sosyal temas kuruyorlar mı?

– Şu ana kadar negatif çıkan turist ve çalışanlar için tekrar test yapıldı mı?

– Halkın evde kalması elzem önem taşırken, karantinadaki insanların bu kadar serbest olması ne kadar doğrudur?

– Pazartesi karantinası tamamlanan vatandaşlara uçuş öncesi tekrar test yapılacak mı?

Kafalarda oluşan bu soruların yetkililer tarafından yanıtlanıp yanıtlanmayacağı merak konusuyken, oluşan soru işaretlerinin yanında atılmamış adımların olması durumunda yetkililerin derhal atım atması bekleniyor.

27 Paylaşımlar