SALDIRI BAŞLADI – Mustafa Keleşzade

image

 • ABD önderliğinde Suriye’ye hava saldırısı başladı. İlk belirlemelere göre,şu an için onbine yakın kişi hayatını kaybetmiş durumda. Bunların çoğunluğunu ise kadın ve çocuklar oluşturmakta.
 • Kıbrıs adasındaki Ağrotur Üssü ve Türkiye’deki İncirlik Üssü saldırının merkez üsleri olarak ön plana çıkmakta.
 • Saldırının resmen başladığına yönelik açıklamayaı bizzat Obama gerçekleştirdi. Obama’nın açıklamasında Suriye’ye barış getirecekleri vurgusu önemli bir yer tuttu. Hem ÖSO destekcilerini, hem de Esad Rejimi taraftarlarını korumak için Suriye’ye saldırdıklarını söylemesi de açıklamanın vurucu noktalarındandı. Son olarak ise saldırının ardından kimyasal silah varlığına  ve kullanıldığına dair kesin kanıtların bir şekilde bulunup, basına verileceğine söz veren Obama, açıklamasını sonlandırdı.
 • Saldırıya İsrail dahil hiç bir Ortadoğu ülkesinin katılmamış olması dikkat çekti. Saldırı için, bölge ülkelerinden sadece sadece Türkiye ve Kıbrıs üzerindeki üsler kullanılmakta.
 • Yerel kaynaklar Rusya ve İran sınır bölgelerinde hareketlilikler olduğunu iddia etmekte.
 • Rusya basın sözcüsü ve İran basın sözcüsü ortak bir açıklama yaparak, müttefikleri Suriye’ye yönelen bu saldırının cevapsız kalmayacağını vurguladı.
 • Türkiye sınırında gerginlik: Türkiye’den Suriye’ye geçmekte olan El Nusra militanlarına Suriye sınırlarndan ateş açıldı. Olaya tepki olarak ise Türkiye, Rojava bölgesine tanklı saldırı başlattı. Bunun üzerine ise Rojava’dan Türkiye sınırına yönelik bir bombardıman başladı. İki tarafta da ağır kayıplar olduğu, insanların uykuda yakalanmasından kaynaklı kayıp sayısının giderek artmakta olduğu iddia edilmekte.
 • Rusya’dan çok sayıda uçağın havalandığı iddia edilmekte.
 • İran Türkiye sınırında ise hareketlilikler var. İran sınırından Türkiye’ye sızan güçlerin Türkiye’de caydırıcı unsur olarak saldırılar gerçkeleştirmesinden korkuluyor.
 • Rusya’nın hamlesi üzerine, Ağrotur ve İncirlik üslerinden de yoğun bir uçak kalkışı gerçekleştiği iddia edilmekte.
 • Rusya’nın ise saldırılarının kaynağ olarak görülen Ağrotur ve İncirlik’i vurabileceği iddia ediliyor.
 • Uzmanlar Rusya ve ABD arası bir sıcak temasın 3. Dünya Savaşı’na, bunun ise gezgendeki canlı yaşamının sonuna sebep olabileceğini vurgulamakta.

 

Yukarıda Suriye’ye yönelik bir saldırının ardından oluşacak ilk saatlerin bir senaryosun çıkarmaya çalıştım. Daha “olumlu” bir senaryo ise saldırının ardından güçleri dengelenen ÖSO ile Esad Ordusu’nun sıcak bir çatışmaları yoğunlaştırmasıdır. Nitekim bu senaryo da onbinlerin ölümü demek olur. Daha olumsuz bir senaryo ise, bu senaryoda dahi olası olan bir dünya savaşı ve ardından gelişecek nükleer bir savaştır.

Bu yazıyı Esad’ı desteklediğimden (desteklemiyorum) veya ÖSO’ya gıcık olduğumdan (oluyorum) yazmadım. Bu yazıda AB veya ABD denetiminde emperyalist bir müdahalenin ancak daha fazla ölüm ve gözyaşı getireceğini vurgulamak istedim.

“İyi güzel yazdın da napalım peki?” diye soranlarınız olabilir. Bu vesile ile bugünün 1 Eylül Dünya Barış günü olduğunu ve akşam ara bölgede barış için, savaşa ve İngiliz üslerine karşı büyük bir eylemlilik olduğunu hatırlatmak isterim.

Günümüzde dünyanın en güçlü emperyal devletlerinin dahi küçük bir kusurları var, o da halklar. Bu durumun günümüzde en belirgin iki örneği ABD’nin Nikaragua’da yaşanan kayıpların ardından 30 yıl gibi bir süre açık bir işgal hareketine girememesi ve İngiltere’de son reddedilen Suriye’ye müdahale kararı gösterilebilir.

Halkların tepki koyduğu, meşrulaşmayan şeyleri ABD dahi açıktan yapamaz.  Bundandır ki günlerdir kimyasal silah saldırısı ve canını kaybeden insanların haberleri ve videoları etrafta dolaştırılmakta. Halkların vicdanları üzerinden savaşa onayı alınmaya çalışılmakta.

İşte tam da bu yüzden kitlesel olarak dünya genelinde savaşa karşı sokakta olmak bugün bizlere düşen görevdir. Özellikle doğrudan müdahalede adı geçen adamızda, ada halklarının kitlesel tepkisinin önemi bir o kadar daha artmakta.

Mustafa Keleşzade

Baraka Kültür Merkezi Aktivisti

266 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply