SALDIRIYA UĞRAYAN EYLEMCİ İLE SÖYLEŞİ

Göç Yasası’nı protesto etmek ve kaybedilmiş haklarını kazanmak için günlerdir sokakta mücadele eden KTOEÖS’te örgütlü öğretmenlerden Ayşe Zehirok, başbakanlık önünde polisin şiddetine maruz kaldı. ADL’ye konuşan Zehirok, “Başbakan medeni bir hareket yaptı, teşekkür ederim ama polise sözü geçmedi” dedi. Ayşe Zehirok’un söyleşisinin devamı şöyle;

Zehirok: “Başbakanın polise sözü geçmedi, apoletini sökmek zorunda kaldı…”

“İki haftadır sendikamızın ‘Göç Yasasına Dur De’ İnisiyatifiyle birlikte eylemlere katılıp destek veriyorum. Göç Yasası beni kapsamıyor ama arkadaşlarımı yalnız bırakmaya mücadeleyi sahiplendim. Biz başbakanın bugün Dışişleri Bakanlığı’nda basın toplantısı düzenleyeceğini öğrendik ve oraya gittik. Önceden de başbakanla görüşme talep ettik ve orada beklemeye başladık. Başbakanın toplantı sonrası dışarı çıktığını gören arkadaşlar başbakana doğru yürümeye başladı ve orada bir kalabalık oluştu. Ben de kalabalığın arasından sıvışıp Başbakanın yanına gittim, polisler tepki gösterdi. Başbakanla konuşup görüşmek istediğimi söyledim. Polis bana müdahale etti. Ben de “Başbakansınız sahip çıkın” diye bağırdım. Başbakan sözlü olarak bırakmasını söylemesine rağmen polis dinlemedi. Beni sürükledi. Başbakanın polise sözü geçmedi. Böyle olunca Başbakan polisin üzerindeki yıldızları çekerek kopardı ve polisin bunun ardından beni bıraktı. Ardından da ben ve dört arkadaşım sendika başkanımızla görüşmeye girdik. Biz sonradan öğrendik ki Başbakan görüşmeyi kabul etmiş bizimle ama bu bize iletilmemiş. Bu olay bize gösterdi ki, polisin sivil otoriteye bağlanması elzemdir”

Polis sivile bağlanmalı…

Başbakanın eylemci öğretmeni polisin elinden kurtardığı bir ülkede iktidarda bulunan CTP, polisin sivile bağlanması için fiili bir adım atmazken, başbakanın eylemciyi kurtarması üzerinden popülizm yapıyor. Başbakanın eylemci kurtarmak zorunda kalmadığı bir ülke için polis bir an önce sivile bağlanmalı.

243 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply