Saner’den Jet Hızında Değişiklik: Üstel Sağlık, Canaltay Ulaştırma Bakanı Oldu

Ali Pilli, Sağlık Bakanlığı görevinden alındı. Pilli’nin yerine Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ünal Üstel getirildi. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı ise Resmiye Canaltay oldu. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da bu değişikliği onayladı.

Saner geçen haftalarda Ali Pilli’nin görevden alınacağına dair çıkan haberleri yalanlamış, “Pilli dünyanın en iyi sağlık bakanıdır” demişti.

Üstel ilk kapanma döneminde jet krizine imza atmış, kendi kliniğini bir TC vatandaşının adresi olarak gösterip kktc vatandaşlığı almasına yardımcı olmuştu.

Canaltay ise UBP tarafından Meclis Başkanlığına aday gösterilmiş ancak iki oylamada da yeterli oyu alamayıp bu göreve gelememişti.

Başbakan Saner konu ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Ulusal Birlik Partisi halkımıza başarıyla hizmet edebilecek zengin kadroya sahip bir partidir. Sayın Ali Pilli 20 aya yakın bir süredir Sağlık Bakanı olarak halkımıza değerli hizmetler vermiştir. Kendisine hizmetlerinden ötürü bir kez daha teşekkür ederim. Yaklaşık bir yıldır tüm dünyayı etkileyen pandemi ülkemizde de yaşamı önemli ölçüde etkiler hale gelmiştir. Gelinen bu noktada bir nöbet değişiminin hem Sayın Pilli hem de ülkemiz için yararlı olacağını düşündüğüm için kabinede değişikliğe gidilmesini uygun buldum. Yıllarca halkımıza bir sağlıkçı ve Bakan olarak hizmet veren Sayın Üstel de inanıyorum ki yeni görevini başarı ile yapacaktır. Partimize çok uzun yıllar her kademede hizmet veren Sayın Resmiye Canaltay’ın da birikimleri ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nda başarılı olacağına güveniyorum. Hep belirtiğim üzere bizim hedefimiz, Devletimizin yaşatılıp , yüceltilmesi, bir an önce salgın sürecini atlatmamız ve ülkemizi layık olduğu ekonomik gelişmişlik seviyesine en kısa sürede ulaştırmaktır. Bütün çabalarımız ve yaptıklarımız buna yöneliktir. Halkımızın bilgisine getirir, en derin saygı ve sevgilerimi sunarım.”

129 Paylaşımlar